Integracja sensoryczna, w lubianym skrócie określana jako SI, jest procesem przetwarzania w mózgu danych odbieranych przez zmysły z naszego ciała i otoczenia dla zastosowania ich w codziennym życiu.
Nieprawidłowości tego procesu objawiają się występowaniem unikalnych problemów i nazywane są zaburzeniami regulacji procesów sensorycznych. W naszym kraju od kilkunastu lat obserwuje się stały wzrost rozpoznawania takich zaburzeń u dzieci i w związku z tym powiększające się zainteresowanie terapią SI.
Terapia ta jest przydatna i wydajna, zwłaszcza w tradycyjnych postaciach zaburzeń integracji sensorycznej. W tych przypadkach efektywność jej została potwierdzona naukowo. W innych rodzajach zaburzeń, takich jak zespół deficytu uwagi lub zespół deficytu uwagi z nadruchliwością (ADHD), upośledzenie umysłowe, autyzm i genetycznie uwarunkowanych zespołach może być terapią wspomagającą leczenie podstawowego schorzenia.
Autorki przedstawiły w poradniku podstawowe informacje o funkcjonowaniu zmysłów, ich dojrzewaniu i procesie integracji oraz proste ćwiczenia, które z powodzeniem można wykonywać opiekując się dzieckiem w domu.
Z propozycji rodzice i opiekunowie mogą wybierać pojedyncze ćwiczenia bądź układać osiągalne do wykonania zestawy. Wyjątkowo wyodrębnioną formą są szanowane poprzez dzieci ćwiczenia rytmiczne i ćwiczenia ze śpiewem albo muzyką.
W książce przedstawiono także propozycje ćwiczeń przy utworach instrumentalnych wybitnych kompozytorów.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Integracja sensoryczna na co dzień. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.