Niesamowita pozycja o niesamowitych ludziach i czasach!
W kolorowy i przystępny sposób autor pokazuje życie oficerów kawalerii w okresie II RP. Z książki czytelnik może dowiedzieć się, jaka była tajemnica pistoletów Wieniawy-Długoszewskiego użytkowanych w honorowych pojedynkach, jakie warunki musiała spełniać panna, aby zostać żoną oficera, ile musiała posiadać posagu i kiedy dowódca mógł nie wyrazić zgody na ślub swojego podwładnego. Omówiono także realia szkolenia oficerów i kwestie organizacji i uzbrojenia.
A że pojęcie „ułańska fantazja” nie wzięło się znikąd, w pozycji znajdziemy także opisy zabaw i rautów, a także jak „leczy” się kaca na sposób kawaleryjski…
***
Jaki jest potoczny, stereotypowy obraz oficera Wojska Polskiego (zwłaszcza oficera kawalerii) z czasów II Rzeczpospolitej? Z jednej strony jest to wizerunek prawidłowego patrioty i człowieka prawego, dla którego przywiązanie do tradycji i honor miały unikatowe znaczenie. Zarazem jest to obraz człowieka o stosunkowo szerokich horyzontach, za każdym razem wykwintnego, szarmanckiego wobec pań, lojalnego wobec przełożonych i odpowiedzialnego za podwładnych. Lecz jest też drugi dość szeroko rozpowszechniony stereotyp oficera kawalerii: skłonnego do różnorodnego rodzaju zabaw i pijatyk, hulaki, kobieciarza, kompana praktycznie zawsze skłonnego „do wypitki i wybitki”. Który z tych wizerunków jest prawdziwy? A może w jednym i w drugim jest składnik prawdy, lecz realne życie kawalerzysty było jeszcze bardziej skomplikowane? O tym wszystkim opowiada nader ciekawa książka Piotra Jaźwińskiego „OFICEROWIE I DŻENTELMENI. Życie prywatne i służbowe kawalerzystów Drugiej Rzeczpospolitej.”
– prof. Jerzy Eisler
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Oficerowie i dżentelmeni. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.