Książka poświęcona operacji „Rydwan" z przedstawieniem charakterystyki używanej broni oraz typów okrętów. Krzysztof Kubiak (ur. 1967) – absolwent AMW i UG. Doktorat obronił w AMW w 1998 r. Procedurę habilitacyjną przeszedł w AON w 2003 r.
W 2015 r. Uzyskał tytuł profesora. Poprzez dwie dekady związany był z wyższym szkolnictwem wojskowym, obecnie prowadzi działalność naukową i dydaktyczną koncentrującą się na problematyce bezpieczeństwa i współczesnych konfliktów zbrojnych.
Pracuje w Katedrze Krajów Europy Północnej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Książka prof. Kubiaka poświęcona operacji „Rydwan" jest napisana przekrojowo. We wprowadzeniu opisana są operacje z I wojny światowej przeciwko Zeebrugge i Ostendzie w 1918 roku, które stanowczo przypominały późniejszy rajd na St.
Nazaire. Dopiero wtedy autor prezentuje proces planowania i przebieg rajdu na St. Nazaire. Opis operacji „Rydwan" jest szczegółowy, lecz nie nużący, ożywiają go charakterystyki używanej broni czy typu okrętu, a także precyzyjnie dostosowane fotografie.
Do treści załączone są szczegółowe mapy w tekście i na końcu książki. Kontekst strategiczny opisują, znajdujące się na końcu książki załączniki. W polskim piśmiennictwie brak było dotychczas opracowania na tak wysokim poziomie merytorycznym na temat rajdu na Saint-Nazaire, dlatego trudno porównać je z innymi obecnymi na rynku wydawnictwami.
Książka jest adresowana do szerokiego kręgu czytelników interesujących się historią II wojny światowej, działaniami specjalnymi, teorią i praktyką wykorzystania sił specjalnych. Mając powyższe na uwadze, publikację kwalifikuję jako wspaniałą.
Z recenzji wydawniczej prof. Dr hab. Andrzeja Makowskiego, AMW
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Rajd na st. nazaire. między strategią a taktyką. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.