Podręcznik obejmuje badania sprzętów w stanach ustalonych, czyli wyznaczanie charakterystyk sprzętów dla podstawowych stanów, do których zalicza się: stan jałowy, stan zwarcia, obciążenie i charakterystyki, określane umownie mianem charakterystyk eksploatacyjnych.
Podjęto w nim próbę przedstawienia korelacji wyznaczanych charakterystyk, parametrów i wielkości fizycznych z badanymi stanami pracy maszyn, przyjętymi metodami, układami i technikami pomiarowymi. Książka jest dedykowana dla studentów Wydziału Elektrycznego wykonujących ćwiczenia z laboratorium sprzętów elektrycznych.
Przy jego opracowaniu uwzględniono merytoryczne przygotowanie studentów z ogólnej teorii, a także konstrukcji i cechy badanych maszyn w ramach wykładów z urządzeń elektrycznych. Ograniczono się zatem do podania krótkich wprowadzeń, objaśnień i interpretacji przeprowadzonych badań i uzyskanych wyników.
równocześnie w rozdziale pierwszym omówiono szerzej podstawowe metody badań i sposoby przeprowadzania pomiarów. W sytuacji niektórych problemów badawczych poszerzono wprowadzenie do tematu, demonstrując wybrane zagadnienia z teorii maszyn elektrycznych, aby ułatwić przygotowanie do ćwiczeń i wyeksponować związek zależności teoretycznych z procedurami badawczymi tych sprzętów i wynikami eksperymentalnymi.
Materiał zawarty w książce został potraktowany w sposób ogólny, niezwiązany z wyposażeniem laboratorium, co pozwala na pewną dowolność w wyborze metod pomiarowych w zależności od wyposażenia laboratorium.
Opracowanie zostało zmodyfikowane w stosunku do skryptu pt. „Laboratorium maszyn elektrycznych", z reguły poprzez dołączenie informacji i schematów dotyczących systemów pomiarowych ze wspomaganiem komputerowym pomiarów.
zwiększono opis modeli matematycznych sprzętów, np. Silnika jednofazowego z fazą kondensatorową, silnika szeregowego komutatorowego prądu przemiennego, silnika liniowego, silnika skokowego i silnika przełączalnego prądu stałego z magnesami trwałymi, które w nieznacznym zakresie są omawiane w podręcznikach z sprzętów elektrycznych.
rozszerzono także interpretacje charakterystyk i wyników pomiarów niektórych maszyn. Dołączono na dodatek informacje o nowych miernikach, układach pomiarowych i urządzeniach zasilania, używanych w laboratoryjnych badaniach maszyn elektrycznych.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Badania laboratoryjne maszyn elektrycznych. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.