UWAGA!!! towar cyfrowy! - Wysyłany po zakupie bezpośrednio na maila
Kiedy generujeły się reguły futbolu, Brazylia była jeszcze feudalnym krajem, w którym legalne było niewolnictwo. Lecz kiedy w 1958 roku sięgała po swoje pierwsze mistrzostwo świata, bezsprzecznie wyprzedzała europejskich rywali, jeśli chodzi o metody treningowe, sztab szkoleniowy, przygotowanie motoryczne czy mentalne. Legenda o nieprzeciętnych brazylijskich piłkarzach, zabieranych poprzez najistotniejsze kluby „prosto z plaży”, jest wciąż żywa. Tymczasem ci artyści futbolu typowo poświęcali piłce nożnej całe życie i gdyby nie tytaniczna praca na treningach, nie mogliby choćby marzyć o karierach.
Co zmieniło się od tamtych czasów? Jaką skalę w brazylijskim futbolu osiągnęła korupcja? Dlaczego zawodnicy uciekają z ligi brazylijskiej? Na te pytania odpowiada Bartłomiej Rabij w książce opisującej przy okazji piłkarską historię Brazylii i rozprawiającej się z mitami na jej temat. Jeden z największych polskich znawców południowoamerykańskiej piłki pisze, czym tak naprawdę jest joga bonita z 1982 roku i dlaczego reprezentacja Canarinhos nie jest już taką potęgą, jak jeszcze kilkanaście lat temu.
A wszystko po to, by znaleźć odpowiedź na pytanie, czy wkrótce będziemy świadkami „upadku kanarka”.
Nie znam większego pasjonata brazylijskiego futbolu niż Bartek. Nie dość, iż ma w tym temacie największą wiedzę, to potrafi się nią z nami dzielić jak nikt inny.
Michał Pol, „Przegląd Sportowy”
Od 2007 roku Brazylia nie wygrała żadnego turnieju. Rabij zaś wie o brazylijskiej piłce chyba więcej aniżeli sami Brazylijczycy. Autor, który wielokrotnie odwiedził Brazylię, uważa, że „podcięte skrzydła kanarka” to wynik korupcji, sprzedajności działaczy i kryzysu ligi. Pokazuje, że w szóstym najludniejszym kraju świata piłka nożna to rodzaj sztuki i iż futbol zespaja się tam z tożsamością społeczną. Brazylijczycy to „naród przyszłości”, ale jaką przyszłość ma ich futbol?
Leszek Jarosz, TVP Sport
Biogram:
Bartłomiej Rabij
Polski dziennikarz sportowy. Najlepszy w Polsce specjalista od południowoamerykańskiej piłki. Kiedyś komentator Sport Klubu oraz korespondent „Gościa Niedzielnego” i portalu WP.pl podczas mundialu w Brazylii. Aktualnie ekspert, felietonista i komentator TVP Sport. Twórca Radia Brazylia i nieistniejącego już bloga Brasileirao. Współtwórca Wydawnictwa Mandioca.
bezpłatny fragment:
UWAGA!!! towar CYFROWY! - Wysyłany po zakupie bezpośrednio na maila.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Podcięte skrzydła kanarka, SINQUANON_312. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.