Książka jest próbą odpowiedzi na pytania o związki, współzależności i przyczyny konfliktów zbrojnych. Autorzy postrzegają je jako niepodzielny komponent stosunków międzynarodowych w rozmiarze globalnym. Analizują dynamikę zmian i uwarunkowania geograficzne konfliktów zbrojnych w ostatnim dwudziestoleciu.
Przedstawiają na dodatek międzynarodowe instrumenty przeciwdziałania wojnie i konfliktom. Część I pracy obejmuje najważniejsze zagadnienia teoretyczne oraz prawne dotyczące konfliktów zbrojnych i wojen we współczesnym świecie (1992–2009).
Część II posiada syntetyczne analizy kilkunastu konfliktów z całego świata. Są to: wojna domowa w Somalii, ludobójstwo w Rwandzie, „diamentowa wojna” w Sierra Leone, konflikt w Sudanie, wojna z Czadem, Etiopia (Erytrea - wojna o pogranicze), druga wojna w Zatoce Perskiej, wojna w Afganistanie, wojna w Bośni i Hercegowinie, Kosowo jako przykład interwencji humanitarnej i jej konsekwencji, konflikt na Bliskim Wschodzie, druga wojna w Libanie, konflikt o Górski Karabach, konflikt w Gruzji i wojna domowa w Kolumbii.
Książka ilustrowana mapami oraz materiałami Uppsala Conflict Data Project (UCDP) Wydziału Badań nad Pokojem i Konfliktami uniwersytetu w Uppsali (Szwecja). Praca posiada także pełny tekst Karty Narodów Zjednoczonych.
Ostatnie dziesięciolecie XX wieku i początku XXI stulecia przyniosły nowy – przynajmniej jeśli chodzi o skalę zjawiska – wariant konfliktów zbrojnych. W ujęciu konwencjonalnym wojna jest rozumiana typowo jako zastosowanie siły militarnej w stosunkach międzynarodowych przeciwko nierozdzielności terytorialnej i niezawisłości politycznej innych państw.
Jak wykazują badania, większość współczesnych wojen stanowią konflikty, których istotą nie jest „pojedynek” pomiędzy pełnoprawnymi uczestnikami stosunków międzynarodowych. Tym samym zjawisko tradycyjnej wojny zanika, podobnie jak jej podziw za integralny polityki państw, co stanowi przejaw wzrostu współzależności międzynarodowej.
Współczesne wojny i konflikty zbrojne nie mają jednolitego podłoża, ściśle określonego celu oraz lokalizacji. Niezależnie gdzie się toczą, jednak dotykają (choć w różnorodnym zakresie) całej społeczności międzynarodowej.
Wynika to z pogłębiających się powiązań gospodarczych, nasilenia migracji, szerszego dostępu do postępowej techniki militarnej. Dodatkowo progresywne techniki medialne wywołują,informacje na temat wojen nabrały cech natychmiastowości i globalności.
(Fragment tekstu)
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Współczesne konflikty zbrojne Robert łoś, jacek reginia-zacharski. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.