( ) Mamy nadzieję, iż prezentowane po raz pierwszy w polskiej literaturze filozoficznej wykłady Twardowskiego w ramach stworzonego przez niego specjalnie cyklu Filozofia w wieku XIX, przybliżą polskiemu czytelnikowi nieprzystępną skądinąd problematykę filozofii nowożytnej.
Były one jedynymi w swym typu tekstami historyczno-filozoficznymi w obszarze całej polskiej literatury filozoficznej, w których krok po kroku w sposób merytoryczny i systematyczny zostały przedstawione wydarzenia i problemy konieczne dla zrozumienia filozofii Bacona, Descartes’a, Spinozy, Locke’a, Hume’a, Berkeley’a, Kanta, Fichtego, Schellinga, Hegla i innych filozofów.
Nie było w naszych polskich badaniach nad XVII, XVIII i XIX-wieczną filozofią drugiej, tak pieczołowicie wyprodukowanej pracy historyczno-filozoficznej. Wykłady te ujawniły nadzwyczajny warsztat Twardowskiego, jako historyka filozofii.
Drobiazgowa dążność do tego, by problemy rozważać jak najgłębiej i jak najdokładniej sprawiła, że lektura tekstu stała się z czasem przyjemna i atrakcyjna, a w dużej części ujawniła to, jak dziś należy prowadzić badania nad historią filozofii.
(Ze Wstępu)
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Lwowskie wykłady akademickie, tom ii - wykłady z historii filozofii, część iii - wykłady z filozofii nowożytnej. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.