Praca bibliotekarzy i pracowników danych jak też jej rezultaty są z zasady postrzegane jako neutralne aksjologicznie, światopoglądowo, obiektywne. Zapomina się, iż wszyscy jesteśmy osadzeni w społeczeństwach i systemach kulturowych, które, choć niekiedy niezauważenie, lecz kształtują nasze postawy i zachowania.
Słowniki pojęciowo-terminologiczne powszechnie wykorzystywane do indeksowania i wyszukiwania informacji są wykreowanym obrazem rzeczywistości ze wszystkimi tej stylizacji zaletami i wadami, są zatem narzędziami deskrypcji, lecz i interpretacji, zawsze mniej lub bardziej skażonymi wpływami lokalnej, choć szeroko rozumianej, kultury.
Odbijają pewien obraz świata, świadomie albo nie, wyselekcjonowany spomiędzy wielu dostępnych. W pracy na tle ogólniejszej refleksji językoznawczej i metanaukowej przeanalizowano kilka przykładów językowo-kulturowego kreowania obrazu świata w katalogach bibliotecznych.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Kłamstwo i metoda: na przykładach reprezentacji treści w katalogach bibliotecznych i bibliografiach. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.