Zgodnie z sugestią zawartą w tytule, autor biografii skupia się na cierpieniach Chińczyków pod rządami Mao. Wielu polemistów twierdzi, iż w ciągu dwudziestu siedmiu lat jego władzy zdarzyło się niemało prawidłowego: warunki życia milionów ludzi uległy pewnej poprawie, zyskali prawo do edukacji i dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej; przeciętna długość życia wzrosła z czterdziestu do przeszło sześćdziesięciu lat. Jednak wartość była przerażająco wysoka.
Na ołtarzu rewolucji złożono prawdopodobnie przeszło pięćdziesiąt milionów ofiar. Większość zmarła z głodu, innych zamordowano. Trzeba jeszcze mnóstwo pracy, żeby ujawnić ogrom tej tragedii. W przyszłości historycy i inni badacze będą posiadać łatwiejszy dostęp do archiwów,tak długo, jak w Chinach będą rządzić komuniści, dużo dokumentów pozostanie w rejestrach zastrzeżonych.
przez mnóstwo lat zachodni historycy musieli studiować historię Chin z zewnętrznej perspektywy. Dostęp do źródeł chińskich, nie licząc tych oficjalnych, był nad wyraz ograniczony. Na skutek czego, książki, jakie pisano o Chinach w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, były uderzająco bezkrytyczne. Podczas gdy Stalin znalazł się w ogniu krytyki, o chińskim dyktatorze pisano z szacunkiem, a choćby z podziwem.
Dziś Chiny Mao Zedonga są jaskrawym przykładem tego, jak totalitarne reżimy fałszują historię, nazywając głód dobrobytem.
Torbjørn Færøvik – norweski historyk i pisarz. Poprzez sporo lat był dziennikarzem. Wyspecjalizowany w tematyce dalekowschodniej, wieloletni zagraniczny korespondent norweskiej agencji informacyjnej NTB, telewizji NRK i dziennika "Arbeiderbladet".
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Mao.cesarstwo cierpienia. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.