duży świat, obfita polityka 1940–1951. Korespondencja Józefa Potockiego i Alika Koziełł–Poklewskiego w opracowaniu i z komentarzami Jerzego Jakubowicza to wyjątkowy zbiór listów pochodzących z okresu, kiedy Józefa Potockiego i Alika Koziełł–Poklewskiego łączyła przyjaźń, wspólnota poglądów i wyznawanych wartości. Dyplomaci byli wytrawnymi komentatorami wydarzeń rozgrywających się na powojennej scenie politycznej. Ich korespondencje są niebanalnym świadectwem historycznym, ważnym dla poznania historii polskiej emigracji, ale też wykraczającym poza,,sprawę polską” – bo przedstawiającą zachodnią cywilizację w momencie wybuchu zimnej wojny.
Potocki i Poklewski dzielą się wieściami o rodzinie i przyjaciołach. Z bólem komentują swary polskiej emigracji i z niepokojem nasłuchują wiadomości ze stalinowskiej Polski. Nurtuje ich pytanie, czy można uratować świat od komunizmu i atomowej apokalipsy. Uważnie obserwują więc politykę USA i obfitej Brytanii, są także świadkami pierwszych prób jednoczenia się Europy. Potocki i Poklewski w swych politycznych opiniach – niezależnie, czy dotyczą one Zachodu, polityków emigracyjnych czy wydarzeń w Polsce – okazują się przenikliwi, niezależni i dalekowzroczni. Autorzy listów dorastali wśród przodków genialnie pamiętających wiek XIX. Im samym przyszło żyć w czasach gwałtownych zmian i przełomu. Dlatego książka ta nie tylko opowiada osobiste historie, ale jest świadectwem świata dawnej wielkości na chwilę przed zniknięciem.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wielki świat, wielka polityka 1940-1951. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.