Kim była bohaterka powieści? Istotą mityczną, czy postacią historyczną. Na jej temat takie można znaleźć informacje: Elżbieta Batory, węg. Báthory Erzsébet (1560-1614) – arystokratka węgierska zwana Krwawą Hrabiną z Čachtic – od nazwy zamieszkiwanego poprzez nią zamku w Čachticach, którego nie należy mylić z pobliską twierdzą w Trenczynie na Słowacji (węg.
Csejte); siostrzenica króla polskiego Stefana Batorego. Nazywana jest najsłynniejszą seryjną morderczynią w historii. Nazywana czasami „wampirem z Siedmiogrodu”. W 1573 odbyły się zaręczyny Elżbiety z Franciszkiem Nádasdym, za którego wyszła w wieku piętnastu lat.
Istnieją zapisy, iż miała ona wtedy już za sobą ciążę będącą konsekwencją związku z miejscowym chłopem – dziecko (córkę) miano oddać wiejskiej rodzinie. Chociaż zapisy te raczej zostały wymyślone w późniejszym okresie przez hrabiego Turzona – bo Elżbieta w ciążę musiałaby zajść w wieku 12 lat lub wcześniej.
8 maja 1575 we Vranovie nad Toplą odbyła się pełna przepychu ceremonia ślubna Elżbiety z dwudziestosześcioletnim Nádasdym. Małżeństwo zamieszkało na Węgrzech w zamku Sárvár, rodzinnej posiadłości rodziny Franciszka, który jako żołnierz większość czasu spędzał na walkach z Turkami.
Samodzielnie zarządzając posiadajątkiem, Elżbieta zasłynęła okrucieństwem wobec sług, a także utrzymywaniem kontaktów z licznymi kochankami obojga płci. Pierwsze dziecko z Nádasdym – córka Anna – urodziło się dopiero w 1585.
W ciągu następnych dziewięciu lat na świat przyszła jeszcze trójka dzieci: Urszula, Katarzyna, a także jedyny syn, Paweł. Elżbieta nieraz odwiedzała ciotkę, Klarę Batory, kobietę o skłonnościach homoseksualnych, organizującą regularnie wyuzdane orgie.
osiągalne, iż właśnie w takich okolicznościach poznała Dorotheę Szantes, która podsyciła sadyzm Elżbiety. Rankiem 4 stycznia 1604 zmarł nagle mąż Elżbiety, Franciszek, prawdopodobnie z powodu otrucia. Gdy żył, z ochotą pomagał żonie w torturowaniu sług, zwłaszcza przyłapanych na kradzieży albo niewykonaniu polecenia lub tylko o to podejrzewanych; jego śmierć okazała się początkiem dużych okrucieństw Elżbiety Batory.
(za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Elżbieta_Batory)
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Krwawa hrabina báthory. mroczna powieść historyczna. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.