Szczególnym rodzajem gazu wilgotnego jest powietrze wilgotne, które odgrywa stanowczą rolę w zagadnieniach ogrzewnictwa, wentylacji, klimatyzacji, w procesach osuszania i nawilżania, transporcie gazów przemysłowych, w procesach spalania.
Znajomość przemian powietrza wilgotnego jest potrzebna do projektowania instalacji klimatyzacyjnych, instalacji mających za zadanie tworzenie takiego środowiska, które byłoby przyjemne dla większości użytkowników.
Należy zaznaczyć,przekazana w tym opracowaniu teoretyczna wiedza z zakresu powietrza wilgotnego dotyczy też każdego innego gazu wilgotnego, czego przykładem są spaliny. Stanowią one gaz wilgotny, gdyż zawierają w swym składzie parę wodną, nieraz w sporych ilościach.
Znajomość stanu gazu wilgotnego wpływa na właściwy dobór i eksploatację urządzeń. Niekiedy dąży się do tego, aby para wodna zawarta w gazie uległa wykropleniu (osuszanie), w innych wypadkach wprost przeciwnie (spaliny kotłowe).
Poszczególne rozdziały zawierają: skrótowo podany materiał teoretyczny, rozwiązane przykłady liczbowe i zadania do samodzielnego rozwiązania. Pierwszy rozdział to: model substancji – gaz znakomity i jego mieszaniny oraz para przegrzana.
Drugi rozdział zawiera definicje podstawowych parametrów i funkcji powietrza wilgotnego. Trzeci dotyczy procesów uzdatniania powietrza: podgrzewania, chłodzenia, mieszania i nawilżania. Procesy te są standardowe dla wentylacji i klimatyzacji.
W rozdziale czwartym zostały przekazane przykłady zastosowań w technice przemian omówionych w rozdziale trzecim. Piąty rozdział mieści skrótowo podane sposoby i przyrządy służące do pomiaru wilgotności względnej wilgotnego powietrza.
Do skryptu dołączono materiały pomocnicze w postaci wykresów i tablic dotyczących atrybuty wilgotnego powietrza, jako potrzebne przy rozwiązywaniu zadań. Autorzy uważają, że układ skryptu i zamieszczone przykłady zadań pozwolą studiującym na opanowanie podstawowych zagadnień termodynamiki powietrza wilgotnego lepsze ich zrozumienie.
Niniejszy skrypt jest dedykowany dla studentów Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, w szczególności dla specjalności Ogrzewnictwo i Klimatyzacja. Może być wyjątkowo ergonomiczny w przedmiotach: technika grzejna, wentylacja, klimatyzacja, a także termodynamika na Wydziale Budowy urządzeń i Lotnictwa.
Może także stanowić cenną pomoc dla projektantów.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Termodynamika powietrza wilgotnego. przykłady i zadania. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.