Książka prezentuje marzenia Afrykanów o emigracji do Europy, ich aspiracje do nowoczesności i wyobrażenia o życiu w zachodniej Europie, a także wpływ tych marzeń na ich codzienną egzystencję. Z perspektywy antropologicznej autorka analizuje nastawienie mieszkańców Gwinei Bissau do europejskich wartości i norm kulturowych (takich jak indywidualizm, monogamia czy równouprawnienie), strategie migracyjne w obliczu europejskiej „twierdzy" i wiarę w metafizyczne sposoby przeniknięcia poprzez unijną granicę.
Podstawą pracy są badania etnograficzne prowadzone przez Magdalenę Brzezińską w Gwinei Bissau w latach 2003, 2010–2011 i 2016. Autorka rozpatruje źródła opisywanych zjawisk w odniesieniu do upadku kolonializmu, oddziaływania ideologii rozwoju i dzisiejszej globalizacji.
Publikacja stanowi ważny przyczynek do zrozumienia afrykańskich imigrantów, licznie przybywających dziś do Europy. The book, based on anthropological fieldwork in Guinea-Bissau, explores the perception of the West aby Africans.
The West, or Europe, plays a dominant role in the collective imagination of Guineans. Migration to Europe is a common dream as its image is idealized. In contrast to much of the recent optimistic literature on globalisation, the author draws attention to cultural domination, a symbolic power of the image of the West.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla W cieniu europejskiej twierdzy. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.