W niniejszej publikacji wykorzystano wyniki badań, których celem była identyfikacja determinantów bezpieczeństwa żywności w kontekście bezpieczeństwa wewnętrznego, zagrożeń i wyzwań w tym obszarze, źródeł, możliwości i skali fałszowania żywności oraz społecznych i ekonomicznych skutków nieprawidłowości w gospodarce żywnościowej.
Zakres przestrzenny powyższych badań obejmował terytorium całego kraju, a problematyka bezpieczeństwa żywności, ze względu na swą rozległość, skoncentrowała się na zjawisku fałszowania żywności jako nad wyraz pokaźnym z punktu widzenia bezpieczeństwa wewnętrznego.
Sondaż diagnostyczny z użyciem kwestionariusza ankiety został przeprowadzony wśród trzech reprezentatywnych grup respondentów. Byli to pracownicy inspekcji zajmujących się bezpieczeństwem żywności, producenci żywności, a także klienci.
Takie rozwiązanie pozwoliło na całościowe zbadanie problematyki bezpieczeństwa żywności ze szczególnym uwzględnieniem jej fałszowania. Sondaż diagnostyczny został przeprowadzony z zastosowaniem technik ankiet audytoryjnej, jednostkowej, a także pocztowej (z wykorzystaniem jednocześnie poczty elektronicznej, jak i tradycyjnej) w zależności od grupy respondentów.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Bezpieczeństwo żywności w kontekście jej fałszowania. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.