Finansjeryzacja (finansyzacja, finansjalizacja, ufinansowienie) jest procesem wyraźnie widocznym w wysoko rozwiniętych gospodarkach od końca lat 70. XX wieku. Po zmianie ustrojowej, pomimo niższego poziomem rozwoju gospodarki, znaczne objawy finansjeryzacji zobaczyć można także w Polsce.
Dotyczy ona jednocześnie samych instytucji, a także rynków finansowych, jak i podmiotów pośrednio narażonych na konsekwencje jej działania. Tak znaczne zjawisko, jakim jest finansjeryzacja, nie zostało dotąd poddane w literaturze polskiej kompleksowej analizie.
Niniejsza książka stanowi próbę przynajmniej częściowego wypełnienia tej luki. W niektórych rozdziałach wyróżniono zjawiska występujące na świecie, w pozostałych skupiono się na zagadnieniach związanych z Polską.
Skoncentrowano się na aspektach stricte ekonomicznych, a nie socjologicznych. Podjęto także próbę ograniczenia rozważań do kwestii specyficznych dla finansjeryzacji, a nie głównie dla globalizacji. Celem, który postawili sobie autorzy, była odpowiedź na pytania: Jakie jest nasilenie tego cyklu? Na czym on w istocie polega? Jakie są jego główne symptomy i konsekwencje? Jak finansjeryzacja wpłynęła na przedsiębiorstwa sektora finansowego, a jak na pozostałe? W niniejszej książce przedstawiono złożoność procesu, jakim jest finansjeryzacja,staranniej opisano tylko niektóre jego aspekty.
Pozostaje wyrazić nadzieję, iż mimo to lektura zainspiruje Czytelników do dalszych analiz i przemyśleń. Dzięki temu nadchodzące wydarzenia nie okażą się zaskakujące, będą bowiem tylko logiczną kontynuacją cyklu trwającego od kilkudziesięciu lat.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Finansjeryzacja gospodarki i jej wpływ na przedsiębiorstwa. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.