Praca Krzysztofa Lisowskiego, mieszcząca się w nurcie badań socjologii miasta, porusza ważny poznawczo i doniosły społecznie problem, jakim jest proces łączenia miasta i gminy Zielona Góra w jeden organizm administracyjno-społeczny.
Monografia ma zwykle charakter empiryczny i jest nastawiona na udzielenie odpowiedzi na pytanie, jakie czynniki zdecydowały o podjęciu poprzez mieszkańców decyzji o połączeniu miasta i gminy. Recenzowana praca stanowi nowatorską i atrakcyjną próbę ukazania społecznych uwarunkowań procesów suburbanizacji na przykładzie solidnych społeczności lokalnych o najróżniejszych interesach.
W polskiej literaturze socjologicznej nie było dotychczas tego typu monografii, stworzonej na podstawie tak szeroko zakrojonych badań empirycznych. Z recenzji prof. Dra hab. Andrzeja Saksona Krzysztof Lisowski położył nacisk na analizę socjologiczną procesu połączenia miasta z gminą i rolę ich mieszkańców w tym procesie.
Pisząc o roli społeczności miasta i gminy, wręcz nieprzeciętnie zdiagnozował przeplatanie się wzajemnych interesów obu samorządów. Zaczął od kwestii ogólnych i teoretycznych, następnie przeszedł do spraw mocnych, przyziemnych i lokalnych, które miały przecież największy wpływ na przyjazność mieszkańców gminy wobec połączenia z miastem.
poprawnie zna temat, o którym pisze, gdyż najważniejszą część materiału empirycznego dostarczył sobie sam przez wnikliwe i wielokrotne badania wśród mieszkańców miasta i gminy. Stanowi to podstawowy i oryginalny materiał źródłowy, stąd także praca ma twórczy, a nie odtwórczy charakter.
z recenzji prof. Dra hab. Czesława Osękowskiego
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Kiedy wieś staje się miastem. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.