Badanie stanu prawnego nieruchomości to proces złożony, wymagający specjalistycznej wiedzy. Należy w nim uwzględnić aktualny stan nieruchomości, lecz także sięgnąć do przeszłości (do procesu kształtowania się stanu prawnego) i do przyszłości (m.in.
do planów zagospodarowania terenu). W książce omówiono m.in.: - zakres informacji o nieruchomości wynikający z ksiąg wieczystych, ewidencji gruntów i budynków, rejestru zabytków, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, - formę, treść, termin oraz skutki zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości, - wpływ na stan prawny nieruchomości decyzji administracyjnych, takich jak decyzja o warunkach zabudowy, decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, pozwolenie na budowę, - dokumenty dotyczące stanu prawnego nieruchomości, m.in.: odpis z księgi wieczystej, wypis i wyrys z rejestru gruntów, akt notarialny, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, - pełnomocnictwo do czynności związanych z obrotem nieruchomościami, - warunki zasiedzenia w prawidłowej, a także w złej wierze, - ograniczenia w prawie własności nieruchomości wynikające z zawartych umów, przepisów prawa, decyzji administracyjnych, orzeczeń sądów, - zagadnienia związane z używaniem wieczystym, w tym m.in.
obrót nieruchomościami oddanymi w stosowanie wieczyste, opłata, przekształcanie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, - prawa obciążające nieruchomość, m.in. Najem, dzierżawę, prawo pierwokupu, służebności, hipotekę, - zasady sprzedaży nieruchomości w trakcie budowy (umowę deweloperską).
Omówieniu zagadnień towarzyszą funkcjonalne przykłady, a także orzecznictwo sądowe. E-book dedykowany dla posiadaczy nieruchomości, a także osób planujących ich zakup – równocześnie osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Jak badać stan prawny nieruchomości? Praktyczny komentarz. Przykłady. Orzecznictwo, AZ#BB698D63EB/DL-ebwm/pdf. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.