Depresja nie jest chorobą, która dotyka jedynie dorosłych. Zapadają na nią w dodatku nastolatki, a czasem choćby dzieci.
- Czym jest depresja?
- Jak niejednokrotnie dotyka nastolatki?
- Jak ją rozpoznać i pomóc pokonać?
- Jak odróżnić ją od charakterystycznych dla wieku nastoletniego wahań nastroju?
- Czy depresja wymaga leczenia?
- W jaki sposób wpływa na myślenie i zachowanie nastolatka?
Depresja to choroba XXI wieku. Mnóstwo się o niej mówi, pisze, czyta. Teoretycznie dużo o niej wiemy, a faktycznie… niestety nadal bezspornie za niedużo. Przykładowo niewielu z nas ma świadomość, iż depresja stanowi poważny problem również wśród nastolatków. Dorastanie jest okresem pełnym napięć i konfliktów, dlatego tak prosto jest przypisać objawy depresyjne młodzieńczej burzy hormonów. Nic bardziej mylnego – depresja to poważna choroba, a nie przejaw złego zachowania czy buntu.
Autorzy, wybitni specjaliści pracujący na co dzień z dotkniętymi depresją nastolatkami i ich rodzinami, przygotowali tę książkę, aby pomóc zrozumieć i zaakceptować depresję młodych ludzi i właściwie na nią zareagować. Odwołując się do badań i teorii naukowych, wyjaśniają nie tylko, na czym polega ta choroba,na dodatek jak ją rozpoznać, jakie pociąga za sobą skutki oraz kiedy i gdzie szukać pomocy. W zrozumiały sposób, z empatią i bazując na rzetelnej wiedzy, tłumaczą, iż pokonanie depresji i powrót do zdrowia są realne, lecz wymagają dużego zaangażowania rodziny osoby chorej. Zawarte w książce materiały dla nastolatka i dla rodziców, komiksy, ćwiczenia oraz liczne opisy przypadków upraszczają zrozumienie omawianych treści i stanowią ciekawą inspirację do codziennej pracy.
To ważna i potrzebna książka. Autorzy odczarowują mity dotyczące zdrowia psychicznego, rzetelnie i w przystępny sposób informują, edukują i podpowiadają równocześnie nastolatkom, jak i ich rodzicom, jak radzić sobie z depresją. Wierzę, że lektura tej książki sprawi, że choroba, jaką jest depresja, stanie się bardziej zrozumiała, i zmotywuje do sięgnięcia po mistrzowską pomoc.
Lucyna Kicińska
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
nadzwyczajna lektura, ukazująca ważne zagadnienia w mądry i jednocześnie przystępny sposób. Gorąco polecam tę książkę rodzicom, nastolatkom, osobom zawodowo związanym ze środowiskiem dzieci i młodzieży, w tym terapeutom – jako nieocenioną pomoc w psychoedukacji młodych pacjentów i ich bliskich.
Emilia Link-Dratkowska
psycholog kliniczna, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna
Książka wypełnia ważną lukę na polskim rynku wydawniczym – w dostępny sposób opisuje trud zmagania się z depresją w okresie dojrzewania. Autorzy, opierając się na aktualnym stanie wiedzy, wyjaśniają mechanizmy powstawania i podtrzymywania tego zaburzenia, jak też zasady jego leczenia. Szczególną wartość mają liczne przemawiające do wyobraźni czyt...
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Depresja nastolatków. jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.