Staś Miernicki to rozrabiaka, jakich niedużo. W poszukiwaniu przygód gotów jest naprawdę na sporo. Jednak jako urodzony pod szczęśliwą gwiazdą wychodzi z większości opresji obronną ręką. Nie jest to takie przystępne, zważywszy na okoliczności: trudy wiejskiego życia i nieprzystępny okres w historii Polski, jakim była okupacja niemiecka i czasy powojenne.
Na szczęście Staś, któremu nie brakuje też inteligencji i uroku osobistego, wychowuje się w kochającej rodzinie stanowiącej prawdziwą ostoję wartości w czasach historycznej zawieruchy. Każdy z jej członków jest ważny w życiu chłopca.
na dodatek inni mieszkańcy Młodzaw, sąsiedzi i przyjaciele, pozostawią niezatarte piętno w pamięci Stasia. Tak również Syn Kułaka jest okazją do spotkania całego korowodu barwnych postaci, z mozaiki których wyłania się portret życia polskiej wsi w połowie XX wieku.
- Mamo, dziadku, zapiszcie się wreszcie do tych kołchozów! - zakrzyknął pewnego dnia Staś, po powrocie ze szkoły. Prasnął deką o krzesło i ocierając łzy z oczu, klapnął ciężko na krzesło z okrzykiem: - Jo już mom tego dosyć!
Dloczego my musimy być tymi kułakami?! Zygmunt Mierzwiński (www.zygmuntmierzwinski.eu) pochodzi z drobnej kieleckiej wioski Młodzawy, leżącej na szlaku Pińczów-Wiślica. Wzrastał w powojennej siermiężnej rzeczywistości w patriotycznej rodzinie określanej poprzez ówczesne władze jako… kułacka.
Do szkoły podstawowej zaczął uczęszczać w wieku 6. Lat. Czytał już wtedy biegle m.in. Powieści Sienkiewicza, Kraszewskiego, Gąsiorowskiego… Szkołę ukończył z wyróżnieniem, kontynuując naukę w liceum w Pińczowie i Kielcach.
Studiował w Krakowie i jako dyplomowany architekt pracował w zawodzie, parając się w dodatku malarstwem sztalugowym. Ma na swym koncie szereg wystaw krajowych i zagranicznych. W latach 1997-2009 był redaktorem naczelnym Tygodnika Regionalnego „Echo Gmin", publikując na jego łamach szereg: reportaży, felietonów, wywiadów… W roku 2006 ukazał się w druku zbiór opowiadań jego autorstwa pod tytułem „Piórem i pędzlem malowane".
Do dziś tak w malarstwie, jak w literaturze stara się przekazywać swoje fascynacje polską wsią i utrwalać barwną wiejską gwarę z okolic Pińczowa…
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Syn kułaka. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.