Rzeczywistość wojny jest jeszcze bardziej niełatwa niżeli mogłoby się wydawać. Prosty podział na dobrych i złych zaciera się w zderzeniu z mocnymi historiami. Rzeczywistość wojny jest jeszcze bardziej trudna, aniżeli mogłoby się wydawać.
Prosty podział na prawidłowych i złych zaciera się w zderzeniu z mocnymi historiami. Choćby działacz NKWD może się okazać bardziej prawy od kogoś bliskiego, na kim polegaliśmy bez zastrzeżeń. Ideą autora jest uzupełnienie często czarno-białych relacji wojennych o taką prawdziwą, bardziej złożoną.
Opowiedziana, oparta na faktach historia traktuje o czasie powstania w getcie, powstania warszawskiego, ostatnich dniach wojny i ucieczki z komunistycznej Polski Katarzyny i jej bliskich. Obok relacji z akcji wojennych czy narad politycznych przeważają te prezentujące, co dzieje się w domach, przedstawiając świat wojny od strony cywilów niezaangażowanych w działania.
Wzruszył ramionami i spojrzał na wiszący na ścianie zegar. – lecz do rzeczy. Ja mam za zadanie w wyjątkowo delikatny sposób zainstalować ludzi w dostosowanych do tego wagonach. Na zewnątrz wyglądają jak świńskie wagony towarowe.
Identyczne jak te, którymi Niemcy wywieźli pół Europy do Oświęcimia, Treblinki czy Bergen-Belsen. […] wewnątrz wyglądają jak normalne towarówki. Jednak, podnosząc mechanicznie ekstraścianki na krótszych stronach, otrzymujemy pustą przestrzeń, gdzie może się schować do dziesięciu, a choćby dwunastu osób w każdym wagonie.
[…] Ktoś, kto zagląda do wnętrza, widzi jedynie gołe ściany z desek. […] Zainstalowaliśmy dodatkowo proste i sprytne urządzenie jako toalety, ale można z nich korzystać wyłącznie w czasie jazdy. Marek Wyszomirski-Werbart Urodzony w 1943 roku w Warszawie.
Od wczesnych lat jest związany z życiem artystycznym najpierw Krakowa, potem Warszawy. W 1960 roku zaczął pracować w Warszawa-TV przy produkcji filmów. W 1965 roku rozpoczął studia w Instytucie Archeologii na UW.
Niemniej jednak wypadki marcowe 1968, w których wziął czynny udział oraz liczne aresztowania i relegacje z uniwersytetu spowodowały przerwanie nauki na jakiś czas. Ostatecznie w 1971 roku Marek Wyszomirski-Werbart skończył studia i opuścił Polskę, osiedlając się w mieście Lund w Szwecji.
W latach 80. I 90. Występował jako solista w kabarecie prowadzonym poprzez Wowę Greczanika. Obecnie jest członkiem grupy muzycznej Janusza Tencera. Filmowiec, alpinista oraz archeolog z wykopaliskami w wielu krajach świata.
W wolnym czasie zajmuje się grafiką, malarstwem i jubilerstwem (srebro + bursztyn). Zadebiutował powieścią historiograficzną z życia S. I. Witkiewicza (Witkacego) wydaną nakładem Wydawnictwa Novae Res w 2013 roku.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wagonem towarowym do wolności. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.