Publikacja prezentuje procesy społeczno-polityczne zachodzące w Dagestanie, najmniej jednostajnej republice Federacji Rosyjskiej. Autorka metodami antropologii politycznej bada i demonstruje obraz dagestańskich muzułmanów i ich stosunek do religii, a także do Rosji.
Książka powstała na podstawie badań Autorki i jej rozmów z ponad setką dagestańskich muzułmanów, które przeprowadziła w latach 2007-2013 podczas podróży po Kaukazie. Państwo rosyjskie jawi się w relacjach mieszkańców regionu jako obiekt nienawiści i źródło przemocy, natomiast sama „idea" państwa jako abstrakcyjnej siły, uosabianej przez Putina, Stalina czy Lenina, jest waloryzowana pozytywnie lub staje się wręcz „obiektem marzeń".
Dążenie do życia w świecie, w którym panuje „porządek i sprawiedliwość", zarówno na poziomie wspólnoty, republiki, jak i państwa, skutkuje głoszeniem radykalnych haseł poparcia dla państwa islamskiego lub praktykami wprowadzenia szarijatu.
Działania te są inspirowane głęboką troską o państwo i społeczeństwo. Publikacja posiada kolorowe fotografie, ilustrujące codzienne życie mieszkańców Dagestanu. Iwona Kaliszewska z pasją zawodowej reportażystki odwiedza od lat najszczególniej zapalne miejsca na Kaukazie.
konsekwencją tych odważnych peregrynacji i badań etnograficznych jest niniejsza książka na temat odradzania się islamu w rosyjskim Dagestanie. Autorka wychodzi przy tym poza konwencjonalne opisy życia religijnego, pokazując nam, iż powrót do praktyk religijnych niekoniecznie musi zawsze oznaczać poparcie dla ideologii islamistycznej, a nieraz jest tylko pragnieniem życia w pokoju, bez korupcji i w społeczeństwie bez alkoholików.
(Maciej Ząbek, prof. Uniwersytetu Warszawskiego) Zawarty w tytule [...] toast „Za Putina i za szarijat!" idealnie oddaje atmosferę rozmów, które autorka prowadziła w Dagestanie w latach 2007–2013 ze 120 osobami.
Posługując się metodami badawczymi antropologii politycznej, próbowała (często przy huku detonacji!) zrozumieć zaskakujące polskiego czytelnika poglądy Dagestańczyków. Jak można jednocześnie być gorliwym muzułmaninem i… czcić pamięć Stalina, wroga wszystkich religii i okrutnego dyktatora? (Prof.
Andrzej Pisowicz, Uniwersytet Jagielloński) w konsekwencji uzyskujemy fascynujący obraz nie tylko dagestańskich muzułmanów i ich stosunku do Rosji i do szarijatu (obraz dynamiczny, bo autorka prowadziła badania przez kilka lat na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku, gdy rosyjski Kaukaz szybko się zmieniał), lecz także zderzenia z tą problematyką europejskiego badacza.
Dowiadujemy się sporo o kaukaskich góralach i przy okazji – o samych sobie. (Wojciech Górecki, Ośrodek Studiów Wschodnich) ********* Dr Iwona Kaliszewska (ORCID 0000-0002-9588-6806) – etnolog, informatyk, adiunkt w Zakładzie Antropologii Politycznej i Ekonomicznej w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 2004 roku prowadzi etnograficzne badania terenowe na Kaukazie Północnym. Obecnie zajmuje się badaniem praktyk związanych z ekonomią islamską, a także ekonomią nieformalną. Autorka i współautorka książek oraz artykułów o tematyce kaukaskiej.
Wraz z Kacprem Czubakiem reżyserowała film dokumentalny o dagestańskiej zapaśniczce pt. "Siłaczka // Strongwoman" (2014). Prezes Fundacji Kaukaz.net.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Za putina i za szarijat. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.