Całe stulecia odkryć, porażek, zwycięstw i pomyłek... Książka "Cesarz wszech chorób" przedstawia historię onkologii, od pierwszych odnotowanych przypadków raka sprzed tysięcy lat na czasach współczesnych kończąc. Siddhartha Mukherjee, lekarz i naukowiec, bada ten temat z precyzją biologa molekularnego, perspektywą historyka i pasją biografa. W wyniku czego powstała krystaliczna i szczególnie ładna kronika schorzenia, które towarzyszy ludzkości od ponad pięciu tysiącleci. "Cesarz wszech chorób", łącząc przystępnie podaną wiedzę naukową z opisem potężnych - dawnych i współczesnych - przypadków, demistyfikuje tę najmocniej demonizowaną chorobę wszech czasów.
Książka amerykańskiego onkologa spotkała się ze wyśmienitym przyjęciem zarówno środowisk naukowych, jak i literackich. Potwierdzeniem jej klasy są zasadnicze wyróżnienia: Nagroda Pulitzera w kategorii literatura faktu, Literacka Nagroda PEN / E.O. Wilson dla Książek Naukowych, nagroda za najkorzystniejszy debiut przyznawana poprzez dziennik "The Guardian", nagroda "Książki dla udoskonalonego Życia". "Cesarz wszech chorób" został także ceniony za jedną z dziesięciu najkorzystniejszych książek 2010 roku poprzez "The New York Times Book Review", magazyn "TIME" zaliczył go do stu najważniejszych książek stulecia, zaś "The New York Times" do stu najkorzystniejszych książek non-fiction wszech czasów.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytam mnóstwo, w większości mistrzowskich artykułów, tych przynoszących czysto technologiczne wyniki nowych badań klinicznych i podstawowych, wyprane z wszelkich emocji, skalkulowane i mam zawsze wrażenie, że to fragment ksiąg podatkowych. Można spytać, czy istnieje potrzeba rozmawiania i pokazujenia tej ponadprzeciętnie ekspresowo rozwijającej się dyscypliny, jaką jest onkologia, w języku przystępnym, z refleksją nad historią? Po przeczytaniu "Cesarza wszech chorób" odpowiedź jest oczywista, myśmy wręcz marzyli o takiej książce. Opowiedzieć onkologię z pasją, przepięknym literackim językiem to znaczne zwłaszcza w Polsce - kraju, w którym dziedzina ta cierpi na brak specjalistów, w którym studiowanie i specjalizowanie się w tej dyscyplinie uważane jest za jeden z najtrudniejszych możliwych wyborów.
prof. Cezary Szczylik
Siddhartha Mukherjee dołącza do bractwa praktykujących lekarzy, którzy nie tylko umieją mówić o swoim zawodzie,również perfekcyjnie o nim pisać.
Tony Judt
Trudno jest wskazać książki skierowane do szerokiego grona odbiorców, które mówiłyby o współczesnej nauce tak piękne, dostępnie i tak poruszająco zarazem. "Cesarz wszech chorób" to niezwykłe osiągnięcie.
Steven Shapin, "The New Yorker"
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Cesarz wszech chorób. biografia raka. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.