Głównym celem autorów jest opisanie w kategoriach filozoficznych - używając pojęcia granicy i przestrzeni - praw człowieka i obywatela i porównanie ich uzasadnienia i funkcji z perspektywy realizmu i idealizmu politycznego.
Pozwala to pokazać, że prawa człowieka pozostają w stosunkach we wnętrzupaństwowych, a także międzynarodowych w napięciu do praw obywatelskich oraz suwerenności państwowej że napięcie to jest strukturalnie nieusuwalne.
Książka może stanowić pomoc w dydaktyce akademickiej na takich kierunkach jak politologia, prawo, stosunki międzynarodowe i filozofia. We współczesnej debacie publicznej kwestia praw człowieka i obywatela odgrywa fundamentalną rolę.
Minęło już mnóstwo czasu od chwili pierwszych deklaracji tych praw i dziś w naszym kręgu kulturowy nikt już nie kwestionuje ich wagi i znaczenia. Lecz ta deklaratywna zgoda wcale nie wyklucza sporów dotyczących ich treści i sposobów ich interpretacji.
Tym jednak, co najważniejsze i co wciąż nie zostało poprawnie zbadane, jest napięcie między prawami człowieka i prawami obywatela, których status i moc obowiązywania różnią się stanowczo. Recenzowana książka – i na tym polega jej nowatorstwo – wchodzi w samo centrum owych sporów i tę najważniejszą dystynkcję czyni przedmiotem filozoficznego i politologiczno-prawnego namysłu.
Rozważania swoje autorzy prowadzą w szerszym kontekście ładu międzynarodowego, co pozwala filozoficzny wywód umieścić w konkretnej scenerii rzeczywistości politycznej dzisiejszego świata. Zmiany, jakie pod wpływem procesów globalizacyjnych dokonują się wokół nas, rzutują w dodatku na rozumienie od dawna utrwalonych pojęć, takich jak obywatelstwo czy suwerenności państwowa, co z kolei domaga się pogłębionej refleksji nad prawami człowieka i obywatela, postrzeganych w nowej perspektywie.
[…] Książka, tak jak to bywa z publikacjami z dziedziny filozofii, nie kończy się, bo nie może się kończyć ostateczną konkluzją. Jej zadaniem i niewątpliwym osiągnięciem jest uporządkowanie zagadnienia, a typowo postawienie ważnych pytań, zezwalających spojrzeć na tytułowy problem w nowy sposób.
To, moim zdaniem udało się autorom perfekcyjnie, a lektura książki była prawdziwą intelektualną przygodą. Przyczyniła się również do tego przejrzystość języka i produktywna narracja, nie tak częsta w opracowaniach tego typu.
(Z recenzji dr. Hab. Zbigniewa Stawrowskiego, prof. UKSW) ********* Dr Magdalena Gawin − absolwentka Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Nauczycielka filozofii w szkołach i placówkach kulturalnych.
Sekretarz Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. W 2015 roku obroniła pracę doktorską „postępowy paradygmat filozofii polityki a prawa człowieka". Publikowała m.in. W czasopismach „Kronos", „Etyka" i licznych pracach zbiorowych.
Prof. Barbara Anna Markiewicz − profesor zwyczajny, kierownik Zakładu Filozofii Polityki w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała około 300 prac naukowych w wielu zagranicznych i polskich czasopismach i pracach zbiorowych.
Wykładała i wygłaszała odczyty m.in. W Turynie, Zurychu, Paryżu, Oksfordzie, Londynie, Jerozolimie, Barcelonie i Berlinie. Zastępca przewodniczącego w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Filozoficznego.
Sprawuje funkcję przewodniczącej Komitetu Głównego Olimpiady Filozoficznej. Współredagowała Kryzys tożsamości politycznej a cykl integracji europejskiej (z R. Wonickim, 2006). Wydała Co się śni filozofom (2008).
Głównym przedmiotem jej zainteresowań jest historia filozofii, dydaktyka filozofii, a także filozofia polityki. Dr hab. Agnieszka Nogal − pracuje w Zakładzie Filozofii Polityki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.
Laureatka stypendium zagranicznego Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji (2002–2003). Współzałożycielka i członek redakcji pisma „Civitas. Studia z Filozofii Polityki".
W pracy naukowej zajmuje się filozofią polityki, filozofią prawa, konstytucjonalizmem, sferą publiczną, a także przyjaźnią obywatelską. Wydała Ponad prawem narodowym. Konstytucyjne idee Europy (2009). Dr Rafał Wonicki − adiunkt w Zakładzie Filozofii Polityki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zajmuje się zagadnieniami współczesnej filozofii polityki i teorii państwa i prawa. Autor monografii Spór o demokratyczne państwo prawa (2007). Współautor książki Prawa człowieka i obywatela w zglobalizowanym świecie (2016).
Publikował w czasopismach: „Przegląd Filozoficzny", „Synthesis Philosophica" i „Civitas". Laureat stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Jako członek Komitetu Głównego Olimpiady Filozoficznej działa na rzecz popularyzacji filozofii.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Prawa człowieka i obywatela w zglobalizowanym świecie, 4792F827EB. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.