Monografia jest zbiorem referatów i relacji z dyskusji pracowników naukowych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego na temat problematyki źródeł prawa w systemie prawa polskiego i europejskiego.
Są to materiały najnowszej spośród konferencji naukowych rokrocznie organizowanych poprzez Wydział Prawa, w której uczestniczą przedstawiciele większości dziedzin prawoznawstwa. Temat konferencji Źródła prawa.
Teoria i praktyka nawiązuje do problematyki konferencji Wydziału Prawa i Administracji UW, która odbyła się w 2015 r., zatytułowanej Rola orzecznictwa w systemie prawa. Podtytuł tomu wskazuje, że chodzi nie tylko o katalogi źródeł zawarte w ustawie stanowczej i dziełach jej komentatorów, lecz także - a może zwykle - o źródła prawa realnie funkcjonujące w praktyce.
W kontekście trwającego od grudnia 2015 r. Sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej zagadnienie źródeł prawa zyskało nową aktualność. Spór ten nie znalazł dotychczas akceptowanego powszechnie rozstrzygnięcia.
Zwłaszcza w trójkącie sił działających pomiędzy Trybunałem, Parlamentem i Prezydentem kompetencje tych podmiotów nie są do końca jasne. Osobna sekcja poświęcona jest prawu Unii Europejskiej.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Źródła prawa. teoria i praktyka. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.