Czasem ucieczka od szarego życia prowadzi krwawą drogą ku zbrodni
Ziuta jest samotną kobietą mieszkającą w Warszawie. Bez celu w życiu, bez szans na udoskonalone jutro, łączy koniec z końcem, udzielając korepetycji z angielskiego. Pewnego dnia odwiedza ją Mariola, wieloletnia przyjaciółka i powierniczka. Szukając lekarstwa na wszędobylską szarość i niechęć do życia, skłania Ziutę do podjęcia się zadania z ogłoszenia w gazecie - ma pełnić rolę świadka w sprawie wypadku samochodowego, którego jednak nie widziała. Nauczona szczegółów, genialnie wypełnia swoją rolę.
Nie wie jednak, że kłamstwo ma niedługie nogi i rozlegające się pukanie do drzwi może oznaczać znaczne kłopoty.
Czy Ziuta zobaczy swoją śmierć?...
Krzysztof Kąkolewski - jeden z najważniejszych polskich przedstawicieli literatury faktu, znany z poruszania tematów bulwersujących i kontrowersyjnych. Popularność zapewnił Kąkolewskiemu zbiór wywiadów ze zbrodniarzami hitlerowskimi pt. Co u pana słychać?, po raz pierwszy opublikowany w 1975 roku, później kilkakrotnie rozszerzany. Zaliczana do klasyki polskiego reportażu książka Jak umierają nieśmiertelni z dnia na dzień osiągnęła status kultowej, zdradzając m.in. Kulisy mordu dokonanego poprzez Charlesa Mansona w willi Polańskich. W 2010 roku ukazała się książka Popiełuszko. Będziesz ukrzyżowany, w której autor w oparciu o zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki ujawnia bezwzględną grę tajnych służb komunistycznych. Węzły wojny (2010) to z kolei zbiór opowiadań traktujących o ludzkich dramatach w powojennej rzeczywistości. Kąkolewski dał się też poznać jako autor perfekcyjnych kryminałów, ze Zbrodniarzem, który ukradł zbrodnię (1969 i 2008) i Reporterem kryminalnym (2010) na czele.
Krzysztof Kąkolewski powszechnie uznawany jest za mistrza reportażu i specjalistę od estetyki faktu. Wykładał na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 2008 roku został uhonorowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich prestiżową nagrodą "Dziennikarski Laur".
"Krzysztof Kąkolewski mówi, że człowiek sam wybiera swój los. Dla siebie wybrał los reportera i pisarza niezależnego. W reportażu osiągnął wszystko. Stworzył nowy gatunek - reportaż psychologiczny. Wtedy zaczął się dla niego czas introspekcji. Zajął się beletrystyką i w tej dziedzinie jeszcze osiągnął mistrzostwo. Stał się klasykiem za życia”.
Barbara Stanisławczyk, autorka m.in. Kąkolewski bez litości
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Widzę śmierć. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.