Publikacja ukazuje kulturowe oblicza brytyjskiej królowej Wiktorii, jednej z najdłużej panujących w dziejach Anglii władczyń, ikony idei brytyjskiego imperializmu i kolonializmu, a także historię społeczną epoki, przedstawiającą jej rozkwit i zmierzch i bohaterów masowej wyobraźni, jakie ona "wyprodukowała" i na trwałe wpisała w dzieje świata.
Nie jest to praca historyczna w ścisłym tego słowa znaczeniu, lecz bardziej "historia antropologiczna" skupiona na wybranych zagadnieniach. Praca pokazuje najbliższą autorce perspektywę badawczą, jaką jest tradycja brytyjskich (a także amerykańskich) studiów kulturowych (cultural studies: Raymond Williams, Stuart Hall, Paul Willis czy Lawrence Grossberg).
Jest to lektura wciągająca, a niekiedy wręcz pasjonująca, decydują o tym z reguły trzy podstawowe względy. Po pierwsze, kompetencja, wiedza i pasja, z jaką autorka podeszła do tematu. Po drugie świetny pomysł na całość, oferujący czytelnikowi kulturoznawczy fresk nie tylko o samej królowej Wiktorii i jej epoce, ale także opowieść o recepcji, micie i ponadczasowości jej fenomenu.
Po trzecie wreszcie, książka jest po prostu doskonale napisana i umiejętnie skonstruowana. Co wyraźne, charakterystyczne dla pracy jest interdyscyplinarne rozumienie kultury; chodzi równocześnie o jej sens antropologiczny (kultura jako pewna utrwalona zbiorowa forma życia), jak i rozległe formy produkcji kulturowej - od tzw.
sztuki wysokiej do popkultury. Wiktoria na kartach książki Doroty Babilas, to postać żywa i dynamiczna, przykład promieniowania centrum królewskiego na zewnętrzny świat, a ona sama to "środek środka".
Książka bogata w przykłady, odwołania do dzieł literackich, filmów, malarstwa i architektury. Autorka umiejętnie łączy anegdotę, opis i interpretację, dając przy okazji szeroką panoramę popkultury światowej, od zawsze niejako włączającej życie i mit królowej Wiktorii do własnej tradycji.
W książce są również liczne odwołania do produkcji kulturalnej reinterpretującej imperialne czasy brytyjskiej królowej z perspektywy dawnych kolonii - w Indiach, Chinach czy Republice Południowej Afryki. Publikacja ta ma szanse stać się podstawową lekturą na wielu kierunkach humanistycznych i społecznych, poczynając od anglistyki i kulturoznawstwa, a kończąc na politologii, medioznawstwie i samej historii.
Interdyscyplinarność ujęcia, nadzwyczajny styl, swoboda narracji łączącej ironię z zaangażowaniem i dyscyplina i kompetencja teoretyczno-metodologiczna autorki, każą traktować tę książkę jako wzorcową dla prac o podobnym profilu.
Autorskie czwartki w BUW" Prezentacja książki » ****** Victoria Victorious: Cultural Representations of the Queen The book presents the continuing cultural significance of Queen Victoria (reign 1837-1901).
Reinterpretations of the Queen’s biography serve as a starting point for the modern re-evaluation of the institution of monarchy, British imperialism and Victorian morality. Victoria becomes a fictionalised character, used aby her admirers and critics alike to illustrate the virtues and vices of the 19th century.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wiktoria znaczy zwycięstwo. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.