KRÓL BÓLU I INNE POWIEŚCI
PIĘTNAŚCIE LAT TWÓRCZOŚCI JACKA DUKAJA W OŚMIU UTWORACH
PRZEKRACZAJĄCYCH GRANICE WYOBRAŹNI I CZŁOWIECZEŃSTWA
Wszyscy przecież czujemy koniec czasów człowieka. Czujemy,eliminuje się nam ziemia spod nóg; na czymś stać trzeba, więc wytwarzamy rusztowania; ale im my wyżej, tym one chybotliwsze; im my potężniejsi, tym one wątlejsze. Wszystko się wali.
Przyszłość retro, futurystyczna przeszłość, inna współczesność - i inna literatura o przyszłości.
W tej obszernej linii prozy Dukaj jak zawsze oczarowuje: pomysłem, rozmachem kreacji, prekursorską formą, kompozycyjną precyzją i pytaniami, których postawienie nie przyszłoby nam do głowy.
Jak nad wyraz jesteś w stanie zbliżyć się do drugiego człowieka? Wejdziesz mu do głowy? Poznasz myśli? Poznasz uczucia? Nigdy. Ciało to detal; to czy tamto, bez znaczenia. Lecz wstyd ciała, lecz bariera nagości, fizycznej i psychicznej, bariera zażenowania, lęku przed odsłonięciem, przed opuszczeniem maski - ona oddziela sytuacje konwencjonalne od sytuacji intymności. Ten ból, który czasami nazywamy wstydem, czasami zdradą, czasami upokorzeniem, ten ból nie jest więzieniem, z którego za wszelką cenę musisz się wyrwać - on jest pierwszym warunkiem intymności.
Obok starszych tekstów w tomie znalazły się cztery świeże: Linia oporu, Oko potwora, Król Bólu i pasikonik, Piołunnik.
Zawartość zbioru:
1. „Linia oporu”
2. „Oko potwora”
3. „Szkoła”
4. „Król Bólu i pasikonik”
5. „Crux”
6. „Serce Mroku”
7. „Aguerre w świcie”
8. „Piołunnik”
Jacek Dukaj (ur. 1974) - jeden z najciekawszych współczesnych polskich pisarzy. Autor m. In. Katedry, Innych pieśni i bestsellerowych Lodu i Wrońca. Laureat. Europejskiej Nagrody Literackiej, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. J. Zajdla.
niedużo książek staje się legendą jeszcze przed premierą. Ostatnio spotkało to „Króla Bólu”.
Piotr Kowalczyk Newsweek
Jacek Dukaj choćby opowiadania planuje jak powieść - wszystkie mają „konkretny szkielet epicki”. A pomysłów na obfite powieści wciąż mu nie brakuje.
Wojciech Orliński Gazeta Wyborcza
Dukaj jest najczęściej wielce wydajny i konsekwentny, pracuje nad zróżnicowaniem języka kolejnych projektów, wymyśla wyjątkowo udane neologizmy. Niekiedy naprawdę jest brawurowy.
Marcin Sendecki Przekrój
W nowych opowiadaniach autor słusznie diagnozuje zagrożenia, jakie przed nami stoją: niekontrolowany postęp, eksperymenty genetyczne, nieskomplikowany dostęp do broni biologicznej. Towarzyszy temu dogłębna refleksja nad zachowaniami człowieka i jego psychiką.
Krzysztof Cieślik Polityka...
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Król bólu. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.