Marcin Sałański w swojej książce zabiera czytelników w podróż po niezwykłym świecie przeciętniewiecznej elity. Barwne rozważania na temat fascynującej epoki Krzyżowców opiera na mocnych podstawach teoretycznych i wnikliwej analizie źródłowej.
Gdy papież Urban II wezwał Europejczyków do wyrwania Ziemi Świętej z rąk niewiernych, chyba nie przewidywał tego co nastąpi dalej. Rycerze z całej Europy masowo wyruszali po to, aby walczyć z muzułmanami. Gdy zwyciężyli, stworzyli swoje państwa, wśród których na pierwszy plan wysunęło się Królestwo Jerozolimskie. Kto rządził tym niezwykłym krajem?
Podstawę pracy Marcina Sałańskiego stanowi popularna kronika Wilhelm z Tyru, a jej ważne uzupełnienie stanowi refleksja z pogranicza socjologii i historii. Inspirowany pracami Gaetano Moski i Vilfredo Pareto, Sałański wielopłaszczyznowo ukazuje mechanizmy powstawania władzy w państwie stworzonym dla boskiej chwały. W pasjonującym wywodzie śledzi rozkwit i upadek dużych jednostek i całych możnowładczych rodów epoki Krzyżowców.
Jak na elity Jerozolimy epoki Krzyżowców patrzyli najwięksi wielmoże? Kto należał do elity, a kto mógł wyłącznie marzyć o tym, żeby wejść w jej szeregi? Czy możni spełniali pokładane w nich nadzieje? Kto wykazał się roztropnością i bohaterstwem, a kto poprzez gnuśność zaprzepaścił dzieło ojców? Na te pytania czytelnik wyszuka odpowiedź w ebooku Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174-1185).
Marcin Sałański – historyk, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant w Zakładzie Historii przeciętniewiecznej IH UW. Pasjonat historii przeciętniewiecza, niezwykle nieoczywistej historii gospodarczej oraz wypraw krzyżowych. Autor modnego ebooka „Wyprawy krzyżowe. Zderzenie dwóch światów", opublikowanego przez portal Histmag.org.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Elita władzy w królestwie jerozolimskim (1174-1185). Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.