Z historii prasy „Wiadomości rozmaite Cudzoziemskie” jako przykład rozwoju gazet seryjnych w Polsce na przełomie XVII i XVIII wieku to praca poświęcona analizie fenomenu dziennikarskiego, jakim były tytułowe „Wiadomości najróżniejsze Cudzoziemskie”, ukazującego się w latach 1696-1705. Książka podzielona jest na trzy części. Autor początkuje, w części pierwszej, od prezentacji sylwetki Jerzego Aleksandra Priamiego jako twórcy i redaktora „Wiadomości rozmaitych Cudzoziemskich” po to, aby uzupełnić luki funkcjonujące w biografii owej postaci. Dalej przedstawia tło komunikacyjne w Polsce i Europie doby nowożytnej Dokonuje tu ponadto charakterystyki pisma, porównując je i zestawiając z takimi formami komunikacji jak kalendarze, silva rerum, czy gazety rękopiśmienne. W tej części jeszcze możemy zapoznać się z szeregiem szczegółowych danych na temat realiów funkcjonowania prasy nowożytnej (warsztatem, trudnościami i kształtowaniem się zawodu dziennikarza).
Część druga narracji poświęcona jest problemom jakości danych prezentowanej w prasie nowożytnej. Warto tu dojrzeć dokładną analizę treści numerów pisma pod kontem stosowanej kategorii theatrum mundi, którą autor uzupełnia o komponenty współczesnej wiedzy na temat komunikacji i komunikowania co sprawia, że praca zyskuje rozmiar interdyscyplinarny, balansując pomiędzy naukami humanistycznymi a społecznymi. W tej części możemy zapoznać się z prezentowaniem wybranych państw i nacji na łamach „Wiadomości zróżnicowanych Cudzoziemskich” i będą to kolejno: Francja, Turcja i Rosja. Dodatkowo, zgodnie z założeniami kategorii theatrum mundi, autor demonstruje pozostałe wartości informacyjne, a także obrazowania rzeczywistości komunikacyjnej, jak na przykład stosunek polskiego społeczeństwa nowożytno do wiary i przyrody.
Część trzecia to zestawienie analizowanych egzemplarzy pisma uwzględniające przy tym zawartość tematyczną poszczególnych numerów. Zamieszczenie takiego materiału bez dwóch zdań ułatwi pracę kolejnym analitykom prasy staropolskiej.
Publikacja ta jest warta polecenia każdemu kto interesuje się prasą staropolską, społecznymi wyobrażeniami zbiorowymi, kształtowaniem się stereotypów i mitów narodowych. Zawiera sporo cennych uwag i dywagacji, a także stanowi poważny przyczynek do reaktywacji badań nad prasą staropolską jako materiałem źródłowym.
Wstęp
O potrzebie badań nad prasą staropolską
Założenia metodologiczne
Rozdział I: „Wiadomości najróżniejsze Cudzoziemskie” na tle rozwoju prasy w Polsce i Europie na przełomie XVII i XVIII wieku
Jerzy Aleksander Priami - redaktor i wydawca „Wiadomości zróżnicowanych Cudzosiemskich”
Monopol wydawniczy w Polsce
Konkurencja i walka o pozycję
Działalność wydawnicza Priamiego. Priami jako wydawca „Wiadomości przeróżnych Cudzoziemskich”
Priami a pisma: „Mercurius Polonicus”, „Awizy”, „Gazeta z Warszaw”
Czy pisma można skonsolidować
„Wiadomości różne Cudzoziemskie” charakterystyka pisma
Zmiana tytułów pisma
„Wiadomości przeróżne Cudzoziemskie” na tle komunikacji europejskiej
Sytuacja komunikacyjno-informacyjna w Polsce na przełomie XVII i XVIII wieku
właściwości przekazów informacyjnych
Źródła wiedzy dziennikarskiej
Warsztat dziennikarski
Rozdział 2: Theatrum mundi społeczeństwa staropolskiego na łamach „Wiadomości różnych Cudzoziemskich”
Theatrum mundi jako kategoria teoretyczna
Obraz świata w przekazach prasowych „Wiadomości różnych Cudzoziemskich”
Obraz Francji i Francuzów
Obraz Turcji i Turków
Obraz Rosji i Rosjanina
Inne obrazowania narodowe
Pozostałe formy obrazowania świata - negatywizm i teizm
Kalendarium analizowanych egzemplarzy „Wiadomości rozmaitych Cudzoziemskich”
Zakończenie
Bibliografia
Przypisy
"
gratisowy fragment:
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Z historii prasy polskiej. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.