"Książka ta ma charakter naukowy, pozbawiona jest jednak akademickiego spięcia. To, na czym nam zależało, ujawnia się w lekkości, eseistyczności artykułów zamieszczonych w niniejszej publikacji. Autorkami/autorami tekstów są studenci i doktoranci z przeróżnych polskich uniwersytetów.
Każdy z nich reprezentuje inne podejście do tematyki serialowej. Zabranie tej grupy było wyzwaniem, lecz o to też nam chodziło. Różnorodność i duże spektrum badawcze rozciąga się jak Ameryka – kraj kontynent.
Zamieszczone tutaj artykuły z wielu stron prześwietlają amerykańskie produkcje telewizyjne. U niektórych autorów widać wyraźne zmaganie się z teorią (D. Junke, T. Umerle, M. Mirys), u innych na pierwszy plan wysuwają się doświadczenia estetyczne (M.
Aksztin, K. Chruszczewska). Pośród zebranych tekstów są także takie, które wskazują na uwikłanie serialu w medialne i społeczne struktury (A. Mirowicz, M. Major, A. Szczepanek do spółki z P. Buśko). Inne znów teksty prześwietlają serialowy świat nieco bardziej strukturalnie (K.
Ćwiek-Rogalska), adaptują na jego plan pojęcia wypracowane na innych polach (A. Szmida) czy także zmagają się z pewną w głównej mierześcią i konwergencją motywów (M. Skowera, S. Wojciechowska). W naszej opinii udało się nam zebrać galerię serialowych impresji, która jak kalejdoskop demonstruje dostatek podejścia, a także samego przedmiotu badań".
Agnieszka Szczepanek, Sandra Wojciechowska, Piotr Buśko "Lektura tej książki sprawiła mi dużo satysfakcji. [...] Prawie każdy z esejów plastycznie przybliża opisywany serial, a w dodatku wszystkie razem pokazują, jak różny jest świat seriali nowej generacji, pozwalają także zrozumieć, jak niezwykle różni się on od nie tak odległych przecież czasów, gdy serial telewizyjny był synonimem nudy, warsztatowej bylejakości i złego smaku".
prof. Mirosław Przylipiak
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Czas seriali. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.