Przedstawiona problematyka tajnego współpracownika policji została ujęta nie tylko w kontekście analiz dogmatycznych dotyczących aktualnego stanu prawnego, lecz także analiz historycznoprawnych oraz prawnoporównawczych.
Rozważania autor rozpoczął od omówienia genezy i powstania tajnych służb policyjnych i instytucji tajnych współpracowników. Następnie zamieścił rys historyczny użycia tajnych współpracowników przez polskie służby policyjne.
Ponieważ ich rozwój zależał od zachodzących zmian ustrojowych, prezentacja dokonana została etapowo: tajni współpracownicy policji w prawie polskim w latach 1918–1944, a następnie w ramach Milicji Obywatelskiej w latach 1944–1990.
Następny rozdział dotyczy pozycji tajnych współpracowników w ustawie o Policji, a także kodeksie nowoczesnania karnego. Kolejne rozdziały zawierają rozważania prawnoporównawcze – uregulowania w prawie polskim i w systemie prawnym obowiązującym w dużej Brytanii i Irlandii Północnej, ze szczególnym wyznaczoniem pozycji tajnego współpracownika policji w angielskim procesie karnym.
Książkę kończą rozważania na temat perspektyw zastosowania tajnych współpracowników w aspekcie integracji europejskiej (międzynarodowa współpraca europejskich służb policyjnych).
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Tajny współpracownik policji na tle prawnoporównawczym, B7F47201EB. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.