Książka podejmuje problematykę inscenizacji "Dziadów" Adama Mickiewicza, które wystawione zostały w Polsce w latach 1990–2010. Autor pokazuje przemiany, jakim ulegały "Dziady" w koncepcjach reżyserskich i w sposobie odbioru przez widzów oraz dokumentuje dwudziestoletni okres działalności polskiej krytyki teatralnej.
"Książka Marcina Góreckiego dobitnie przekonuje, jak sporo możliwości, jak obfity potencjał intelektualny, a także teatralny zawiera arcydramat Mickiewicza. Różnorakość rozwiązań formalnych, ekumenizm zróżnicowanych tradycji, dyskurs z tymi tradycjami umożliwiający samookreślenie w teraźniejszości, wyraz dylematów egzystencjalnych młodego pokolenia (tu filomatów zastąpić muszą blokersi), wreszcie patetyczny moralitet o uniwersalizmie walki dobra ze złem, wreszcie - kwestie polityczne, które są jednak wciąż w jakiś sposób dla Polaków ważne, co pokazały tzw.
"Dziady smoleńskie". I właśnie ukazanie aktualności Dziadów na tle niepodważalnego materiału empirycznego, jakim jest tak bogaty przegląd inscenizacji ostatniego dwudziestolecia, jest najważniejszą zasługą autora".
prof. Andrzej Fabianowski
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Młodzi czarodzieje, AZ#9B812AA0EB/DL-ebwm/epub. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.