cykl powstawania sieci społecznych jest funkcją oddziaływań formalnych i nieformalnych. Studia na temat zasad współpracy transgranicznej wskazują,zwykle prowadzone w jej ramach projekty są inicjowane przez niewielką liczbę osób potężnie zmotywowanych, przy raczej słabym instytucjonalnym umocowaniu ram tej działalności.
Funkcjonowanie euroregionów jest skierowane na wspólnie podejmowane działania, których celem jest poprawa i rozwój kontaktów sąsiedzkich pomiędzy społecznościami lokalnymi, a także lokalnymi władzami reprezentującymi dwa albo więcej państw w takim samym stopniu, jak podpisanie umów i zgoda na porozumienie, potrzebne dla osiągnięcia tego celu.
Jakość działania tych instytucji można mierzyć poprzez analizę ich aktywności w budowaniu sieci społecznej widzianej w inicjowaniu projektów partnerskich, częstotliwości i charakterze kontaktów oraz trwałości więzi pomiędzy członkami społeczności z obu stron granicy i poziomie wypracowanego zaufania,także opinii mieszkańców na temat ich funkcjonowania.
Rola euroregionu w kształtowaniu więzi ponadgranicznych jest tu szczególnie atrakcyjna. Jest to ważny przypadek instytucji budowanej oddolnie, w której nastąpiło przesunięcie działań wspierających rozwój sieci współpracy transgranicznej z peryferii zadań do centrum funkcjonowania i zdefiniowania ich jako jednej z podstawowych ról.
Tytuł Euroregion. Od partnerstwa do sieci współpracy.. Autorzy Joanna Frątczak-Mller, Anna Mielczarek-Żejmo Wydawnictwo Elipsa Dom Wydawniczy EAN 9788380172586 ISBN 9788380172586 Kategoria Literatura, Ekonomia liczba stron 122 Format 240x176 mm Rok wydania 2019 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Euroregion. od partnerstwa do sieci współpracy. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.