MONOGRAFIA NAUKOWA
Publikacja jest poświęcona problematyce opodatkowania transakcji finansowych, w szczególności opodatkowania transakcji instrumentami pochodnymi. W syntetyczny sposób przedstawiono w niej zagadnienia z zakresu funkcjonowania rynku finansowego, instrumentów pochodnych i podatku od transakcji finansowych, jak dodatkowo dokonano przeglądu światowych badań naukowych z zakresu wpływu podatku od transakcji finansowych na wybrane charakterystyki rynku finansowego. Przybliżono koncepcję zaproponowanego w 2011 roku unijnego podatku od transakcji finansowych (EU FTT) oraz przedstawiono kolejne etapy prac podejmowanych przez wybrane kraje unijne w ramach powołanego w 2013 roku mechanizmu wzmocnionej współpracy w tym obszarze. W ramach studium przypadku przedstawiono konstrukcje francuskiego, a także włoskiego podatku od transakcji finansowych, wprowadzonych trafnie w 2012 oraz 2013 roku. Książkę zamyka prezentacja wyników własnych badań empirycznych autorki w zakresie włoskiego podatku od obrotu instrumentami pochodnymi, jak również własnej koncepcji opodatkowania obrotu derywatami.
Monografia stanowi ciekawe, aktualne i wartościowe opracowanie naukowe. Została przygotowana w oparciu o krytyczny przegląd literatury przedmiotu, przystępne dane statystyczne oraz słusznie dostosowane narzędzia badawcze i analityczne.
Autorka (…) podjęła wysiłek przeprowadzenia wielowątkowej i nad wyraz aktualnej oceny sprawności oraz wydajności wprowadzenia podatku od transakcji finansowych o odniesieniu do instrumentów pochodnych.
Publikacja stanowi bardzo cenne źródło wiedzy, dalszych inspiracji i danych na temat specyfiki funkcjonowania rynku derywatów i opodatkowania rynków finansowych i znaczenia tego podatku w systemie gospodarczym i polityce podatkowej państwa. Atutami opracowania są między innymi aktualność i szczegółowość poruszanych zagadnień, w tym nawiązywanie do obecnej sytuacji na rynkach finansowych i postawy władz fiskalnych, które poszukują dodatkowych źródeł dochodów podatkowych. Tego typu podejście uznać należy za postępowe, poznawcze i stanowiące widoczny wkład w rozwój dotychczasowego stanu wiedzy z dziedziny szeroko pojętych finansów.
Uzyskane wyniki badań oraz sformułowane wnioski stanowią istotny wkład w rozwój nauki finansów z zakresu jednocześnie rynków kapitałowych, jak i wybranych aspektów finansów publicznych.
- fragment z recenzji dr hab. Agnieszki Alińskiej, prof. SGH
***
Dr Anna Biśta – absolwentka studiów magisterskich na kierunku finanse i bankowość (2005) i studiów doktoranckich na Wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W 2019 roku obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską z zakresu wpływu opodatkowania derywatów na rozwój rynków finansowych. Współpracuje z Katedrą Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problematyki funkcjonowania rynków finansowych, opodatkowania transakcji finansowych, a także międzynarodowych standardów rachunkowości. Od 2005 roku zatrudniona w działach finansowo-księgowych i sprawozdawczości finansowej korporacji międzynarodowych.
Tytuł Wpływ opodatkowania derywatów na rozwój rynków finansowych Autor Anna Biśta Wydawnictwo Poltext EAN 9788381751278 ISBN 9788381751278 Kategoria Biznes,ekonomia,marketing\Finanse,rachunkowość liczba stron 250 Format 16.5x23.5x1.3 cm Rok wydania 2020 Oprawa Miękka ze skrzydełkami Wydanie 1 Waga 0.51 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wpływ opodatkowania derywatów na rozwój rynków finansowych - Biśta Anna - książka. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.