Problem regulacji i nadzoru rynków finansowych należy do wyraźnych zagadnień ekonomicznych, którymi zajmowano się na międzynarodowym szczeblu po kryzysie finansowym lat 2007–2009. Podjęte działania, zmierzające do budowy ponadnarodowej architektury finansowej, a także zapewnienia bezpieczeństwa rynków finansowych, odcisnęły mocne piętno w wielu dziedzinach i na różnorodnych stopniach.
na skutek czego też w Polsce powróciła koncepcja reformy nadzoru nad rynkiem finansowym, a w szczególności nad sektorem bankowym. Niniejsze opracowanie wpisuje się w tę problematykę. Celem monografii jest poszukiwanie takiej struktury i lokalizacji nadzoru nad sektorem bankowym, które mogą zapewnić największą wydajność tego nadzoru.
Publikacja łączy rozważania teoretyczne z badaniami empirycznymi, a jej najważniejszym elementem jest kompozycja i zastosowanie modelu decyzyjnego, służącego do wyboru efektywnego modelu nadzoru nad sektorem bankowym w Polsce.
„stosownie wybrano tematykę monografii problemowej. Instytucjonalny kształt nadzoru nad sektorem bankowym jest przedmiotem szerokiej debaty. Pokaźne zróżnicowanie praktyki i duży teoretyczne powodują, iż kwestia wyboru modelu nadzoru finansowego jest aktualna i ważna.
Nasze krajowe rozwiązania były w obfitym stopniu wzorowane na tym, co się działo w Banku Anglii. W przypadku kiedy w szerokiej Brytanii zmieniono model nadzoru finansowego, pojawiło się pytanie o to, czy my nie powinniśmy zrobić tego samego".
Z recenzji prof. Dra hab. Jana K. Solarza, Społeczna Akademia Nauk „Praca ta jest jedną z nielicznych w polskiej literaturze przedmiotu, które ujmują w sposób kompleksowy zagadnienia nadzoru nad sektorem bankowym w świetle zmian na globalnym rynku.
Walory naukowe opracowania unosi właściwa poprawność wnioskowania oraz wszechstronna argumentacja tez. Treść monografii została mocno osadzona w literaturze przedmiotu badań, co w połączeniu z zastosowaniem własnej wiedzy i doświadczeń Autora, a także uzyskanymi wynikami badań powoduje, że przedstawione rozwiązania, wnioski i pomysły są przekonujące i nie budzą wątpliwości".
Z recenzji dra hab. Inż. Wiktora Adamusa, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego „W kontekście rozwoju dyscypliny finansów w Polsce i sytuacji polskiego sektora bankowego monografia odwołuje się do nad wyraz aktualnego problemu.
Zagadnienie to nabiera znaczenia zwłaszcza aktualnie, kiedy pojawiają się pierwsze opinie o niepokojących tendencjach i zagrożeniach stabilności polskich banków". Z recenzji dra hab. Lecha Kurklińskiego, prof.
Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie Piotr Łasak jest doktorem nauk ekonomicznych i zajmuje się tematyką finansów oraz ekonomią międzynarodową. Od roku 2008 jest pracownikiem w Instytucie Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Swoje zainteresowania badawcze koncentruje na problematyce finansów międzynarodowych, w tym w szczególności na regulacjach i nadzorze rynków finansowych, mechanizmach powstawania kryzysów finansowych, a także rozwoju systemu shadow banking.
Tytuł Nadzór nad sektorem bankowym w Polsce w świetle zmian na globalnym rynku finansowym Autor Piotr Łasak Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego EAN 9788323345923 ISBN 9788323345923 Kategoria Akademicka\Akademicka-mistrzowska ilość stron 346 Format 15.5x23.5x1.7 cm Rok wydania 2019 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.528 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Nadzór nad sektorem bankowym w polsce. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.