Książka dotyczy form współczesnej komunikacji społecznej i jej skutków w postaci tworzenia, a także odtwarzania definicji zjawisk i procesów mających podstawowe znaczenie dla porządku społecznego. W publikacji nawiązano do terminów kluczowych dla reprodukcji życia społecznego, takich jak bezpieczeństwo, ryzyko czy zaufanie. Uzasadniono znaczenie pojęcia racjonalność, niezbędnego dla zrozumienia instytucjonalnego planowania wpływu na kształt rzeczywistości społecznej oraz prywatnych pragnień i zaznać jednostek.
W monografii omówiono wzory wytwarzania określonych typów racjonalności w publicznych dyskursach o pracy, a także ich recepcję przez odbiorców mediów. Zwrócono uwagę, iż w sporach dotyczących pracy uwidaczniają się najważniejsze elementy permanentnego cyklu socjalizacji, umożliwiające zdefiniowanie relacji społecznych wraz z towarzyszącymi im ryzykami bezrobocia, wykluczenia społecznego i innymi. Przeanalizowano trzy typy dyskursów: władzy (wszystkie expose okresu III Rzeczpospolitej), ekspercki (audycje radiowe EKG - Ekonomia. Kapitał, Gospodarka) oraz 'obywatelski' (grupowe wywiady zogniskowane).
Publikacja zainteresuje teoretyków i praktyków komunikowania społecznego. Dostarcza empirycznych podstaw do rozwoju obiecu-jącej, lecz wciąż niepełnej teorii refleksyjnej modernizacji i stano-wi przegląd form uzasadniania podejmowanych polityk dominują-cych w trakcie transformacji ustrojowej w Polsce. Czytelnik odszuka w książce równocześnie autorskie podejście do doboru i sposobu wyko-rzystania narzędzi analizy, jak i generalizacje zezwalające na etyczną ocenę nieprzerwanie formującego się ładu społecznego.
"Książka dra Konrada Kubali jest pozycją niezmiernie ciekawą i oryginalną. Śmiały zamiar stworzenia empirycznych podstaw do testowania teorii modernizacji refleksyjnej został zrealizowany nad wyraz pomysłowo zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i badawczym. [...] Powstała wspaniała, rzetelna i wiarygodna diagnoza społeczna, [...] która niesie potencjał in¬formacyjny istotnie poważniejszy aniżeli obecne w literaturze przedmiotu studia szczegółowe, przeważnie skupione na węższych problemach. Sformułowana poprzez Autora teza o wyłanianiu się w rezultacie lokalnego zderzenia dyskursów atrakcyjnej postaci racjonalności hybrydalnej jest nadzwyczaj interesującym punktem wyjścia do badania procesów modernizacji w krajach półperyferyjnych i peryferyjnych. [...] Publikacja ta wejdzie przypuszczalnie do kanonu tych pozycji, które stanowią trzon polskiej socjologii empirycznej. Nie sposób będzie jej pominąć w żadnej diagnozie społecznej."
Z recenzji dr hab. Grażyny Woronieckiej,
prof. Uniwersytetu Warszawskiego
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Racjonalność w dyskursach o pracy w polsce (po)transformacyjnej. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.