"szybki rozwój technice informacyjno-komunikacyjnych wprowadził sporo zmian w życiu jednostki, całego społeczeństwa, funkcjonowaniu gospodarki i państwa. Pojawiła się możliwość funkcjonowania w cyberprzestrzeni, a więc w przestrzeni wirtualnej, w której komunikują się połączone siecią komputery albo inne media cyfrowe.
Funkcjonowanie w sieci, obok licznych korzyści, tworzy także świeże typy ryzyka. Będzie to jednocześnie ryzyko związane z naruszeniem bezpieczeństwa informacji, systemów informacyjnych, ryzyko związane z przeprowadzaniem transakcji w sieci, ryzyko prywatności itp.
Przyczynami tych zagrożeń mogą być jednocześnie działania przypadkowe, jak też świadome i celowe, w tym szeroko rozumiana przestępczość teleinformatyczna (oszustwa komputerowe, szpiegostwo komputerowe, hackerstwo itp.), aż po cyberterroryzm czy walkę cybernetyczną.
Z tego względu zapewnienie bezpieczeństwa w sieci jest poważnym wyzwaniem równocześnie dla organizacji, jak i państwa, a świadome korzystanie z Internetu poprzez obywateli staje się wymogiem współczesnych czasów, tak jak umiejętność czytania i pisania.
Zakres książki obejmuje zagadnienia, z którymi spotyka się praktycznie każdy - osoby prywatne, pracownicy i osoby zarządzające rozmaitymi organizacjami, instytucjami czy państwem. Z jednej strony, książka systematyzuje i wyjaśnia pojęcia związane z wirtualizacją działalności, z drugiej strony - demonstruje, jak Internet wpłynął na funkcjonowanie wszystkich jego użytkowników.
typy i skala jednocześnie korzyści, jak również zagrożeń związanych z funkcjonowaniem w cyberprzestrzeni różnią się jednak w zależności od użytkownika sieci, dlatego też w opracowaniu autorzy zdecydowali się przeanalizować bezpieczeństwo korzystania z sieci na trzech odmiennych poziomach: jednostki, organizacji i państwa.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Bezpieczeństwo funkcjonowania w cyberprzestrzeni. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.