funkcjonalna kardioonkologia. Wybrane zagadnienia biblioteka onkologa praktyka.
Pod redakcją prof. Radosława Grabysy i prof. Tomasza Kubiatowskiego
Szanowni Państwo,
Obserwowany w ostatnim czasie postęp nie tylko w zakresie wcześniejszego wykrywania, ale i przede wszystkim rozszerzonej sprawności leczenia schorzeń onkologicznych prowadzi do istotnej poprawy rokowania pacjentów z rozpoznaniem choroby nowotworowej. Możliwość skutecznego jej kontrolowania sprawia, że obciążeni nią pacjenci żyją dłużej, a choroba przybiera charakter przewlekły. Pacjenci ci nierzadko na dodatek cierpią na choroby współistniejące, niezwykle często sercowo-naczyniowe, a to właśnie powikłania sercowo-naczyniowe są jedną z głównych przyczyn śmierci chorych onkologicznych. Powikłania kardiologiczne są skutkiem wielu wzajemnie nakładających się i wzmacniających przyczyn. Są to wyjściowo obecne choroba serca i naczyń, przyspieszenie przez chorobę nowotworową naczyniowych procesów patofizjologicznych, progresywny wiek i wielochorobowość pacjentów i kardiotoksyczność leków onkologicznych. Dlatego leczenie takich chorych stało się aktualnie interdyscyplinarne i stanowi wyzwanie z perspektywy zarówno pierwotnej, jak i wtórnej prewencji schorzeń sercowo-naczyniowych. Problem wydał się na tyle znaczny w praktyce klinicznej, iż po pierwszych publikacjach w ostatnim czasie Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC, European Society of Cardiology) wspólnie z Europejskim Towarzystwem Hematologicznym (EHA, European Hematology Association), Europejskim Towarzystwem Radiologii Terapeutycznej i Onkologii (ESTRO, European Society for Radiotherapy & Oncology) i Międzynarodowym Towarzystwem Kardioonkologicznym opracowały w 2022 r. Standardy progresywnania.
Uważam, że monografia pt. Ergonomiczna kardioonkologia. Wybrane zagadnienia biblioteka onkologa praktyka pod redakcją prof. Radosława Grabysy i prof. Tomasza Kubiatowskiego świetnie wpisuje się w zapotrzebowania dzisiejszej praktyki prowadzenia pacjentów przez onkologów i konsultowania ich poprzez kardiologów.Oprócz szerokiego omówienia zagadnień kardiotoksyczności terapii onkologicznych szczególnie pokaźne dla praktyki kardiologicznej jest objaśnienie w monografii kwestii oceny ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjenta przed włączeniem leczenia onkologicznego i monitorowania wystąpienia kardiotoksyczności. Co nad wyraz ważne, w książce zamieszczono podsumowanie pierwszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2022 r., a jednym ze współautorów monografii jest współautor tego dokumentu, pionier polskiej kardioonkologii, prof. Sebastian Szmit. Namawiając wszelkich Państwa praktyków do lektury ergonomicznej kardioonkologii, chciałbym równocześnie pogratulować wydania książki wydawnictwu Medical Education, którego publikacje od lat zajmują ważne miejsce na półce lekarza praktyka i które stało się również liderem w zakresie kardioonkologii. Wspominam tu opublikowaną już w 2010 r. Książkę pt. Progresywnanie w powikłaniach sercowo-naczyniowych w raku piersi pod redakcją prof. Grzegorza Opolskiego i prof. Macieja Krzakowskiego, której miałem przyjemność być współautorem, a także niezmiennie z powodzeniem wydawany periodyk OncoReview.
korzystnej lektury!
Tytuł funkcjonalna Kardioonkologia Wybrane Zagadnienia Autor Marcin Grabowski Wydawnictwo Medical Education EAN 9788367696005 ISBN 9788367696005 Kategoria Literatura, Medycyna liczba stron 304 Format 204x141 mm Rok wydania 2023 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Praktyczna kardioonkologia wybrane zagadnienia. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.