W okresie ciąży każde zakażenie może stać się poważnym problemem zdrowotnym zarówno dla matki, jak i rozwoju płodu. Objawowe i bezobjawowe zakażenia przebyte w czasie ciąży skutkują rozwojem powikłań w połogu i wywołują późne następstwa u noworodka.
Tematem książki są profilaktyka, diagnostyka i leczenie powikłań połogowych, w tym przeróżnych form zakażeń klinicznych, ze szczególnym naciskiem na medycynę zapobiegawczą i edukację pacjentek. W podręczniku omówiono opiekę perinatalną, zakażenia okresu ciąży, stosowanie leków i antybiotyków w profilaktyce okołoporodowej i okołooperacyjnej, elementy fizjoterapii, funkcjonalne sytuacje kliniczne, takie jak: położnica z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, otyłością czy padaczką, leczenie przeciwbólowe.
Autorzy opisują ponadto postępowanie przy ranie po cięciu cesarskim i profilaktykę zakażeń miejsca operowanego, a także najczęstsze patologie w połogu, m.in. Zakażenia układu moczowego, zakażenia błony śluzowej jamy macicy, sepsę połogową, krwotok poporodowy oraz problemy laktacyjne, a także zaburzenia o podłożu psychicznym u położnic.
To pierwsza tak kompleksowa publikacja na rynku polskim dotycząca zakażeń połogowych. Dotychczas na rynku wydawniczym nie było pozycji, która w sposób kompleksowy prezentowałaby tematykę zakażeń w tej grupie pacjentów.
Nasz podręcznik został przygotowany z myślą o wszystkich zajmujących się przygotowaniem ciężarnych do porodu, czuwających nad dobrym przebiegiem rozwiązania oraz połogu: zarówno personelu oddziałów położniczych, jak i szkół rodzenia.
Opracowanie wprowadza i poszerza tematy rzadko dotychczas omawiane w literaturze przedmiotu i nie za każdym razem obecne w codziennej pracy oddziałów położniczych. Jest to tym bardziej ważne,nowoczesna kontrola zakażeń nie jest obszernie omawiana na etapie kształcenia przeddyplomowego - nie ma jej w standardach nauczania na kierunkach medycznych, ani lekarskim, ani położniczym.
dr hab. N. Med. Jadwiga Wójkowska-Mach, Fragment przedmowy Publikacja w wyczerpujący sposób demonstruje zagadnienia dotyczące czynników ryzyka, etiologii, diagnostyki, profilaktyki i leczenia zakażeń połogowych, zwracając równocześnie uwagę na ogromną rolę edukacji i współpracy personelu medycznego z pacjentką.
Jestem przekonana, że zawarte w książce informacje okażą się {pomocn|przydatn)e w codziennej praktyce położniczej i przyczynią się do poprawy opieki nad matką i noworodkiem. Prof. Dr hab.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Profilaktyka zakażeń połogowych. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.