koniecznik lekarza dyżurnego SOR,,koniecznik lekarza dyżurnego SOR" powstał na prośbę członków i fanów Sekcji Młodych Lekarzy przy Polskim Towarzystwie Medycyny Ratunkowej. Mimo wielu przystępnych źródeł internetowych i opracowań papierowych na polskim rynku brakowało przewodnika, który odpowiadałby prosto i rzeczowo na pytanie,,Jak badać i leczyć pacjenta w stanach nagłych$428".
Autorzy podjęli się niełatwego zadania, które wymagało od nich przełożenia teorii na praktykę oraz znalezienia sposobu na opis wybranych zagadnień. Dzięki czemu udało się odzwierciedlić codzienną praktykę lekarza-dyżuranta, który rzadko kiedy zajmuje się pacjentem z gotowym i oczywistym rozpoznaniem.
Autorzy celowo pominęli tematy szeroko opisywane w innych tytułach, odsyłając czytelnika do skrupulatnie opracowanego piśmiennictwa, lektur i materiałów online. Dużo miejsca poświęcono niuansom, drobiazgom, które niejednokrotnie są pomijane w książkach, a stanowią o jakości dyżuru.
Według Redaktorów Naukowych najskuteczniejszym narzędziem przekazywania kluczowych danych jest algorytm; ścieżka innowacyjnania oparta na najnowszych wytycznych. Autorzy podkreślają jednak, iż wielu sytuacji nie można ująć w schematach.
Dlatego tak ważna jest znajomość standardów. Lekarz ucząc się algorytmów, zagwarantuje pacjentom wysoki poziom diagnostyki i leczenia w sposób powtarzalny, a nie przypadkowy. To właśnie opanowanie zasad EBM umożliwia nietypowe działania w nieoczywistych, skomplikowanych przypadkach.,,koniecznik" to: poukładane, funkcjonalne wytyczne; przewodnik pomagający w podjęciu ważnych decyzji diagnostycznych i leczniczych; zbiór objawów i opis odchyleń w badaniach.
Publikacja powstawała na dyżurach i między nimi; w SOR i ambulansie. Została napisana przez lekarzy dyżurnych SOR dla lekarzy dyżurnych SOR. Książka jest przeznaczona wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, technikom, sanitariuszom, ekipom transportowym, salowym oraz ochroniarzom dyżurującym w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych.
Udanych dyżurów! Cieszę się, że PZWL wydało taką książkę. Ona jest niezbędna, ona jest podręcznikiem, który może nie w kieszeni fartucha lekarskiego (tam dzisiaj są smartfony), ale powinna znajdować się zawsze pod ręką.
Gdyby wszyscy lekarze dysponowali taką wiedzą, która zawarta jest w tej książce, np. Jak współpracować z Policją, Służbą Więzienną, jak stosować środki przymusu, jak kreować dokumentację medyczną w szczególnych sytuacjach, jak nowoczesnać z osobami zatrutymi, pijanymi i pod wpływem narkotyków - ja, jako wieloletni biegły sądowy miałbym dużo mniej pracy.
Podoba mi się układ tej książki, gdzie potężne odniesienie się do sytuacji klinicznych powiązane jest z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD-10. Lubię jak my, lekarze komunikujemy się ze sobą potężnie i zrozumiale, trafione rozpoznania są właściwie sklasyfikowane.
Książka jest almanachem wiedzy funkcjonalnej, potrzebnej w codziennej pracy lekarzy pracujących w SOR-ach. Napisali ją lekarze praktycy, którzy odnaleźli się w pozornym chaosie pracy na SOR-ze. Wiedza medyczna zawarta w tej książce jest podana w sposób skondensowany, jednak jest wyczerpująca.
Autorzy piszą o objawach, diagnostyce, leczeniu aż do wypisania chorego z oddziału. Każdy z tych elementów jeśli nie nieprzeciętny, musi być jakościowo korzystny tzn. Merytorycznie bezbłędny, formalnie zgodny z obowiązującymi przepisami.
Z pełnym przekonaniem rekomenduję książkę jako potrzebnik każdego lekarza dyżurującego na SOR-ze, jako poradnik w sytuacjach nieprzystępnych, nietypowych, jako koło ratunkowe w pozornie nierozwiązywalnych problemach, jako przyjaciela, który za każdym razem prawidłowo nam poradzi.
Prof. Dr hab. Jerzy R. Atrakcyjny, Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Niezbędnik lekarza dyżurnego sor. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.