Zmiana stylu życia innowacyjnego społeczeństwa, a także aspekty ekonomiczne produkcji żywności doprowadziły do wzrostu zachorowań i występowania nowych chorób, będących następstwem niepożądanych reakcji pokarmowych. Te zaś mogą się pojawić na wszystkich etapach równocześnie łańcucha żywnościowego, jak i przygotowania pokarmów. Źródło problemów z zasady stanowią: zastosowanie naturalnych składników, zanieczyszczenia środowiskowe albo dodatki do żywności wykorzystywane w procesie produkcyjnym.
Wielość zabiegów mających na celu obróbkę i poprawianie żywności, masowa hodowla zwierząt, ogólnoświatowa sieć dystrybucyjna, a także rozwijające się szlaki transportowe sprzyjają przy tym występowaniu chorób na znacznym terenie oraz rozprzestrzenianiu się choćby rzadkich czynników chorobotwórczych między wieloma krajami. Dodatkowym czynnikiem ryzyka coraz częściej są lekkomyślnie konsumowane używki zarówno klasyczne, jak i innowacyjne.
Znani specjaliści z najróżniejszych dziedzin – dietetyki, medycyny, farmacji i gastroenterologii – przedstawiają w tej interdyscyplinarnej książce wybrane aspekty chorób wynikających z żywienia i zażywania używek, równocześnie je systematyzując. W niniejszej publikacji można także odnaleźć potwierdzone naukowo dane dotyczące przyczyn, patogenezy,, diagnostyki i terapii oraz działań prewencyjnych zróżnicowanego typu zatruć.
„Jedzenie jest koniecznością, lecz jedzenie w sposób inteligentny jest sztuką" Franҫois de La Rochefoucauld
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wybrane zagadnienia z zakresu toksykologii żywności oraz wpływu pokarmu na farmakoterapię. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.