,,Jolanta, corka Ireny, wnuczka Bronislawy, prawnuczka Ludwiki" - gdy na okladce pierwszego wydania tej wyjątkowoj, filozoficznej opowiesci o czlowieku zamiast klasycznego imienia i nazwiska pojawily sie imiona przodkin Jolanty Brach-Czainy, zapanowaly zdumienie, konsternacja i uznanie.
Dopiero odkrywalismy w Polsce herstorie, a ludowa historia pań dopiero zaczynala byc opowiadana. Mało jest ksiazek rownie przelomowych dla polskiej filozofii i literatury jak dziela Jolanty Brach-Czainy.
Wielokrotnie cytowane i dyskutowane staly sie kluczowe dla zrozumienia tego, kim jestesmy. W rozwazaniach skategoryzowanych w Blonach umyslu Brach-Czaina przypomina - podobnie jak w legendarnych Szczelinach istnienia - o rytualach, ktore wypelniaja nasza codziennosc.
Ale co wynika z faktu, ze zyjemy$787 I jak zyc w swiecie, ktory ciagle sie przeobraza$788 Zdaniem filozofki ludzmi stajemy sie poprzez relacje.,,Jestem wsrod innych tak, jak oddycham", pisze. Blony umyslu sa zaproszeniem do przyjrzenia sie na nowo swiatu ludzi, zwierzat, roslin i pojec.
Zaproszeniem nieustannie aktualnym, bo zawsze w swej zachlannosci,,kurczowo sciskamy okruchy swiata, zebrzac o zycie".
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Błony umysłu. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.