Nieprzewidywalne, odważne i niepozbawione pikanterii opowiadania o sile kobiet. Przegrane, szalone, matki, siostry, przyjaciółki, kochanki...,,Histeryczki" to zbiór opowiadań Roxane Gay, na który składają się przeróżne historie pań, oscylujące wokół tematów miłości, przemocy, trudnych międzyludzkich relacji.
Nieprzewidywalne, odważne i niepozbawione pikanterii opowiadania. Autorka po tej książce została okrzyknięta mistrzynią opowiadania i znawczynią kobiecej natury w jej różnych odcieniach. Bohaterkami są tu kobiety: nie nieszablonowe, inne czy gorsze, ale takie, które przeżyły niejedno, bo życie pisze zróżnicowane scenariusze.
Kobieta, która straciła dziecko, która w dzieciństwie doświadczyła gwałtu, która jest kochanką księdza, która jest gruba i brzydka, która jest martwa... Która mogłaby być jedną z nas. Współczujemy im, przeżywamy ich historie razem z nimi, czerpiemy siłę z ich doświadczeń.
Przepełnia nas poczucie siostrzeństwa i wspólnoty. Może nasze doświadczenia nie są aż tak dramatyczne, lecz wszystkie wiemy, co to przemoc, odrzucenie czy żałoba. Po publikacji zbioru autorka stała się ikoną feminizmu - książka została ogłoszona jednym z najkorzystniejszych tytułów stycznia (Harper's Bazaar i Bustle.com), jest popularna za granicą i tłumaczona na mnóstwo języków.
Jak mówi Roxane Gay, największe wyzwania dla feminizmu to powiększenie społecznej świadomości tego, czym ten ruch naprawdę jest, niestygmatyzowanie feminizmu i zapewnienie kobietom wolności reprodukcyjnej, równej płacy za równą pracę i wsparcia w okresie macierzyństwa i opieki nad dziećmi.
Tak lekturę książki podsumowała Sylwia Chutnik, pisarka i działaczka społeczna:,,Roxane Gay napisała feministyczną odpowiedź na,,Fragment analizy pewnej histerii" Zygmunta Freuda. Zamiast marzeń sennych Idy Bauer, którą badano, możemy poznać cały wachlarz rozchwianych kobiet.
Tylko iż ich,,och, jakże histeryczne zachowania" są wynikiem otaczającego je świata: pedofilii, popieprzonych mężów, społeczeństwa wciskającego im kit, że mogą istnieć tylko w parze. A kiedy są samotne, to znowu chleją i nadal nie pasują do układanki.",,Czy to pisarki, naukowczynie, czy striptizerki - kobiety Gay cierpią z powodu strasznych nadużyć, przeżywają żałobę po niewyobrażalnych stratach, mocno kochają i ciężko pracują".
Booklist,,Jeden temat - walka kobiet o niezależność -dużo koncepcji i form... Gay budzi podziw skłonnością do ryzyka w swojej eksploracji żeńskich życiorysów i nowych sposobów na opowiedzenie ich historii".
Kirkus Reviews,,To historie o wytrwałości - autorka,,Bad Feminist" pięknie wyczarowuje opowieści o paniach, które wykazują siłę w nieprzystępnych okolicznościach". The Guardian *** O autorce Roxane Gay urodziła się w Omaha w stanie Nebraska w 1974 roku.
Wykłada na Purdue University w stanie Indiana, jest opiniotwórczą autorką,,New York Timesa" i pisarką. Wydała kilka książek, które zyskały miano bestsellerów. W,,Bad Feminist" (2014) Gay z feministycznej perspektywy opisuje, jak to jest przemierzać świat jako kobieta.
W,,Hunger" (2017) wraca do dzieciństwa i gwałtu, który naznaczył jej życie, i zastanawia się, co wspólnego mają głód, troska o siebie, poczucie bezpieczeństwa, jedzenie i otyłość. Współtworzyła jeden z komiksów z kolekcji,,Czarna Pantera", zatytułowany,,World of Wakanda" (2016), do którego wprowadziła postaci LGBTQ.
Roxane Gay jest jedną z najmocniej uznanych amerykańskich pisarek i ważną postacią ruchu feministycznego. Jak sama o sobie mówi: gwałt zabrał jej głos, a feminizm pozwolił jej ten głos odzyskać.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Histeryczki. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.