Opowieści chasydzkie Gézy Röhriga, węgierskiego poety i undergroundowego rockmana, który sam został chasydem i przeniósł się na Bronx, przedstawiające dwudziestowieczne dzieje hipotetycznego Rebego, zostały zmyślone, bo powinny były powstać, lecz ich jakoś aż do tego czasu nie było.
Było natomiast 9 bram do tajemnic chasydów Jiříego Langera, któremu autor zadedykował swoją książkę - a także poniekąd swoją drogę życiową. Bohater Oskubanej papugi Rebego, cadyk ze zmyślonych Grujowiec, łączy chasydzką ortodoksję z miłosiernym liberalizmem, a bezprzykładną pobożność z przewrotnością współczesnej ogłady filozoficznej, za każdym razem wprawdzie trafiającej do celu, którym jest spotkanie z Bogiem.
choćby jeśli go nie ma. Czy wręcz zwłaszcza, jeśli po Auschwitz go nie ma. Géza Röhrig (1967), który dzieciństwo spędził w budapeszteńskim sierocińcu i w rodzinie zastępczej, za młodu uprawiał muzyczny underground w legendarnym punkowym zespole Huckleberry, systematycznie prześladowanym przez komunistyczne władze Węgier.
Później studiował filologię węgierską i polonistykę i reżyserię (w klasie Istvána Szabó). Ukończył szkołę teatralną. Pod wpływem rodziny Rosenthalów sprawującej nad nim opiekę, a także po wizycie w Auschwitz, gdzie znalazł się w ramach wycieczki studenckiej, postanowił zostać chasydem na Bronksie, dokąd wyjechał w 2000 roku.
W nowojorskim Jewish Theological Seminary uzyskał dyplom nauczyciela Tory i podjął pracę mełameda. Jeszcze na Węgrzech zagrał w kilku filmach, a w 2015 roku został odtwórcą głównej roli w węgierskim dramacie Syn Szawła (reż.
László Nemes), uhonorowanym następnie Oskarem dla najkorzystniejszego filmu nieanglojęzycznego. Röhrig jest autorem sześciu zbiorów poezji i tomu prozatorskiego Oskubana papuga Rebego. Pisze po węgiersku.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Oskubana papuga rebego. zmyślone opowieści. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.