Siddhartha Mukherjee opowiada historię raka, poczynając od pierwszych odnotowanych przypadków sprzed tysięcy lat, a kończąc na czasach współczesnych, badając ten temat z precyzją biologa molekularnego, perspektywą historyka i pasją biografa.
w rezultacie powstała przejrzysta i stanowczo spektakularna kronika choroby, która towarzyszy ludzkości od ponad pięciu tysiącleci. Książka, łącząc przystępnie podaną wiedzę naukową z opisem konkretnych - historycznych i współczesnych - przypadków chorych, demistyfikuje najszczególniej demonizowaną chorobę wszechczasów.
Książka spotkała się ze nadzwyczajnym przyjęciem środowisk naukowych i literackich. Potwierdzeniem jej klasy są znaczące wyróżnienia: Nagroda Pulitzera w kategorii literatura faktu, Literacka Nagroda PEN / E.O.
Wilson dla Książek Naukowych, nagroda za najlepszy debiut przyznawana przez dziennik,,The Guardian", nagroda,,Książki dla udoskonalonego Życia". "Cesarz wszech chorób" został także lubiany za jedną z dziesięciu najlepszych książek 2010 roku poprzez,,The New York Times Book Review", magazyn,,TIME" zaliczył go do stu najważniejszych książek stulecia, zaś,,The New York Times" do stu najlepszych książek non-fiction wszechczasów.
"Czytam dużo, w większości fachowych artykułów, tych przynoszących czysto techniczne wyniki nowych badań klinicznych i podstawowych, wyprane z wszystkich emocji, skalkulowane i mam za każdym razem wrażenie, iż to fragment ksiąg podatkowych.
Można spytać, czy istnieje potrzeba rozmawiania i przedstawiania tej niebywale szybko rozwijającej się dyscypliny, jaką jest onkologia, w języku przystępnym, z refleksją nad historią$257 Po przeczytaniu,,Cesarza wszech chorób" odpowiedź jest oczywista, myśmy wręcz marzyli o takiej książce.
Opowiedzieć onkologię z pasją, ładnym literackim językiem to istotne zwłaszcza w Polsce - kraju, w którym dziedzina ta cierpi na brak specjalistów, w którym studiowanie i specjalizowanie się w tej dyscyplinie uważane jest za jeden z najtrudniejszych realnych wyborów".
prof. Cezary Szczylik "Siddhartha Mukherjee dołącza do bractwa praktykujących lekarzy, którzy nie tylko umieją mówić o swoim zawodzie,jeszcze nadzwyczajnie o nim pisać". Tony Judt "Trudno jest wyróżnić książki skierowane do szerokiego grona odbiorców, które mówiłyby o współczesnej nauce tak błyskotliwe, dostępnie i tak poruszająco zarazem.,,Cesarz wszech chorób" to niezwykłe osiągnięcie".
Steven Shapin, The New Yorker "Pojęcie 'popularnonaukowy' nie nadaje się do tej książki. To literatura". The Observer "Zaskakująco dostępna i zachęcająca narracja". Booklist Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Cesarz wszech chorób biografia raka. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.