Spacerując uliczkami międzywojennego Białegostoku, można poczuć zapach bułek z cebulą, tzw. Białysów, usłyszeć bawiące się dzieci i klezmerską muzykę. Zajrzeć do kin, w parku spotkać zakochane pary pijące buzę, nabyć od przekupki smakołyki, poznać Białorusinów, Litwinów, Niemców, Polaków, Rosjan, Tatarów, Ukraińców, Żydów, wytwarzających niezapomniany klimat miasta.
Krok po kroku odkryć zapomniane tajemnice i odnaleźć odpowiedzi na pytania: dlaczego Białystok nazywano polskim Manche-sterem, skąd wziął się pomysł na tzw. Szkołę na wolnym powietrzu, w jakich okolicznościach Józef Piłsudski został honorowym obywatelem miasta i jaki związek z Białymstokiem miała gwiazda kina - Nora Ney.
Książka Białystok pomiędzy wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939 zabierze Państwa w podróż szlakiem przedwojennego miasta. W trakcie niej Czytelnik pozna m.in. Największe miejskie przedsiębiorstwa, restauracje i kawiarnie, miejsca kultu religijnego, przepisy na regionalne dania.
Dowie się, gdzie białostoczanki robiły zakupy, w jaki sposób spędzano wolny czas, jak działał pendel, gdzie mieszkał twórca esperanto i kto powiedział: Nie jestem tylko z Białegostoku, jestem białostoczaninem - to znaczy niemało.
Niezwykłe bowiem musiało być miasto, którego mieszkańcy, różniąc się tak bardzo, równocześnie stworzyli jedyną w swoim typu kulturę. Rozdziały zostały opatrzone wyjątkowymi fotografiami, ciekawostkami i danymi adresowymi, które ułatwią poznanie dawnej lokalizacji wielu instytucji.
Do książki dołączone są gratisowe dodatki: - plan miasta - płyta DVD z dwoma filmami demonstrującymi międzywojenny Białystok: Jewish life in Białystok (1939 r.) i Zawody konne o mistrzostwo wojska Białystok (1937 r.).
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Białystok między wojnami opowieść. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.