Grono wybitnych przedstawicieli nauki i praktyki stworzyło komentarz dedykowany w szczególny sposób dla praktyków.
W sposób jasny i obrazowy wyjaśniają arkana nowoczesnania administracyjnego, podpowiadając najszczególniej skuteczne sposoby działania, m.in.:
- zasady wszczęcia i zawieszenia nowoczesnania,
- procedurę przywrócenia terminu,
- przebieg rozprawy,
- tryb odwołań i zażaleń, itp.
przezroczysty układ tekstu oraz wyjątkowo bogate orzecznictwo, glosy, przywoływana literatura i liczne przykłady czynią to dzieło potrzebnym na półce praktyka.
Dzięki suplementowi (format PDF) prezentowane tezy można edytować, drukować i zapisywać.
Komentarz ze stanem prawnym na marzec 2012 r.
dr hab. Lidia Klat-Wertelecka, prof. UO
Adiunkt w Zakładzie progresywnania Administracyjnego i Sądownictwa Administracyjnego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, profesor Uniwersytetu Opolskiego. Kierownik Katedry postępowania Administracyjnego i Metodologii Badań Administracyjno-Prawnych na Wydziale Prawa i Administracji UO. Kierownik Studium Podyplomowego Egzekucji Administracyjnej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykładowca na podyplomowych studiach administracji publicznej, samorządu terytorialnego, egzekucji administracyjnej, prawa gospodarki nieruchomościami, prowadzonych w UWr. I UO. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu innowacyjnania administracyjnego, egzekucji administracyjnej, progresywnania sądowoadministracyjnego oraz prawa samorządu terytorialnego.
dr Artur Mudrecki
Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, adiunkt w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Autor ponad 40 publikacji, w tym współautor komentarza do podatku dochodowego od osób prawnych.
prof. Dr hab. Zygmunt Niewiadomski - profesor zwyczajny, kierownik Katedry Prawa Gospodarczego w Szkole Głównej Handlowej, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, ekspert władz państwowych w kraju (komisje parlamentarne, Rada ds. Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP, Państwowa Rada Gospodarki Przestrzennej) i za granicą (Rada Doradcza przy Ministrze Komunikacji, Budownictwa i Mieszkalnictwa Niemiec). Członek znaczących, krajowych i międzynarodowych, gremiów naukowych (Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, Niemiecka Akademia Badań Przestrzennych i Planowania Krajowego). Autor blisko 200 publikacji naukowych, w tym kilkunastu monografii i podręczników akademickich oraz komentarzy.
dr Waldemar Bochenek - radca prawny, adiunkt Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania „Copernicus” we Wrocławiu, pozaetatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy.
dr Krzysztof Jaroszyński - adiunkt w Katedrze Prawa Gospodarczego w Szkole Głównej Handlowej, współautor komentarza do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
dr Elżbieta Klat-Górska - adiunkt w Zakładzie Prawa Cywilnego i Prawa Międzynarodowego Prywatnego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Kierownik Studium Podyplomowego Prawa Gospodarki Nieruchomościami Uniwersytetu Wrocławskiego. Etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu. Autorka publikacji naukowych z zakresu prawa obrotu nieruchomościami rolnymi, prawa spółdzielczego, prawa zagospodarowania przestrzennego i procedury administracyjnej.
mgr Bogusław Moraczewski - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, wykładowca progresywnania administracyjnego na uczelniach prawniczych i kursach doskonalenia zawodowego, specjalizujący się w prawie budowlanym.
dr Krzysztof Sobieralski - adiunkt w Zakładzie progresywnania Administracyjnego i Sądownictwa Administracyjnego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu, autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu nowoczesnania administracyjnego, egzekucyjnego i sądowoadministracyjnego.
mgr Aleksandra Wrzesińska-Nowacka - autorka od 2002 r. Jest sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego, orzekała początkowo w Ośrodku Zamiejscowym NSA w Łodzi, następnie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, a od 1 maja 2008 r. Orzeka w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Izbie Finansowej, zajmując się problematyką podatków dochodowych, lokalnych, od spadków i darowizn. W latach 1989-2002 była sędzią sądu powszechnego, orzekała w sprawach gospodarczych
SPIS TREŚCI:
Wykaz skrótów
O Autorach
Wstęp
USTAWA Z DNIA 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz.U. Z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. Zm.)
Dział I. Przepisy ogólne
Rozdział 1. Zakres obowiązywania
Rozdział 2. Zasady ogólne
Rozdział 3. Organy wyższego stopnia i organy naczelne
Rozdział 4. Właściwość organów
Rozdział 5. Wyłączenie pracownika oraz organu
Rozdział 6. Strona
Rozdział 7. Załatwianie spraw
Rozdział 8. Doręczenia
Rozdział 9. Wezwania
Rozdział 10. Terminy
Dział II. Progresywnanie
Rozdział 1. Wszczęcie progresywnania
Rozdział 2. Metryki, protokoły i adnotacje
Rozdział 3. Udostępnianie akt
Rozdział 4. Dowody
Rozdział 5. Rozprawa
Rozdział 6. Zawieszenie nowoczesnania
Rozdział 7. Decyzje
Rozdział 8. Ugoda
Rozdział 9. Postanowienia
Rozdział 10. Odwołania
Rozdział 11. Zażalenia
Rozdział 12. Wznowienie nowoczesnania
Rozdział 13. Uchylenie, zmiana, a także stwierdzenie nieważności decyzji
Dział III. Przepisy szczególne w sprawach ubezpieczeń społecznych
Dział IV. Udział prokuratora
Dział V. (skreślony)
Dział VI. (skreślony)
Dział VII. Wydawanie zaświadczeń
Dział VIII. Skargi i wnioski
Rozdział 1. Postanowienia ogólne
Rozdział 2. Skargi
Rozdział 3. Wnioski
Rozdział 4. Udział prasy i organizacji społecznych
Rozdział 5. Przyjmowanie skarg i wniosków
Rozdział 6. Nadzór i kontrola
Dział IX. Opłaty i koszty innowacyjnania
Dział X. Przepisy końcowe
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Kodeks postępowania administracyjnego - dr artur mudrecki (red.), dr hab. lidia klat-wertelecka, prof. uo (red.). Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.