Praca platformowa to forma zatrudnienia, w ramach której organizacje albo osoby używają platformy internetowej, żeby dotrzeć do innych organizacji lub osób w celu wykonania mocnych usług w zamian za opłatę. Większość osób pracujących za pośrednictwem takich platform to osoby samozatrudnione, co oznacza, iż nie są uznawane za pracowników w rozumieniu przepisów prawa pracy. Jest to jedno z największych wyzwań dla współczesnego prawa pracy. Ustawodawcy, sądy, a także nauka prawa poszukują rozwiązań, które zachowując istotę modelu biznesowego, zagwarantują potrzebną ochronę takim pracownikom.
Środkiem zapewniającym ochronę pracy osobom pracującym za pośrednictwem platform cyfrowych mogą być porozumienia zbiorowe. Autorzy opisują rozmaite aspekty takich rokowań – początkując od uczestników i procedur, a kończąc na treściach i charakterze prawnym zawieranych porozumień. W książce poddano analizie standardy ponadnarodowe, prawo Unii Europejskiej oraz modele krajowe, w tym rozwiązania przyjęte w ostatnich latach poprzez niektóre państwa członkowskie. Autorami opracowań są naukowcy od wielu lat badający problematykę relacji zbiorowych zarówno w rozmiarze europejskim, jak i krajowym.
Książka jest dedykowana dla osób zaangażowanych w proces legislacyjny, teoretyków oraz praktyków prawa. Będzie cennym źródłem wiedzy dla wszystkich zainteresowanych zmianami, które dokonują się w sferze społeczno-gospodarczej, na ogół technologicznej.
Tytuł Rokowania zbiorowe a rynek platform cyfrowych. Konwencjonalne narzędzie dla nowych modeli biznesowych Autor Opracowanie zbiorowe Wydawnictwo Wolters Kluwer EAN 9788382868111 ISBN 9788382868111 Kategoria Prawo\Inne seria Opracowanie liczba stron 320 Rok wydania 2022 Oprawa Twarda Wydanie 1
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Rokowania zbiorowe a rynek platform cyfrowych. tradycyjne narzędzie dla nowych modeli biznesowych. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.