"Monografia stanowi efekt ogólnopolskiej konferencji naukowej zorganizowanej 28 listopada 2019 roku poprzez Katedrę progresywnania Cywilnego I na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zatytułowanej „pokaźna nowelizacja KPC z 4 lipca 2019 roku – założenia aksjologiczne”. Organizacja tej konferencji była też związana z powołaniem w kwiet¬niu 2019 roku Centrum Badań nad Aksjologią Procedur Cywilnych.
W poszczególnych rozdziałach autorzy przeprowadzili głównie analizę szczegółowych rozwiązań omawianej nowelizacji (którą trzeba zaliczyć do najistotniejszych zmian kodeksu nowoczesnania cywilnego w jego historii) przez ich skonfrontowanie z naczelnymi zasadami procesowymi rządzącymi innowacyjnaniem cywilnym i wynikającymi z nich wartościami procesowymi. Publikacja posiada na dodatek ocenę zmian stanu prawnego z punktu widzenia teorii determinizmu i kreacjonizmu, sformułowanych w doktrynach polityczno-prawnych oraz w nawiązaniu do wciąż aktualnych zasad cyklu rzymskiego.
W książce została zgłoszona sugestia zaprezentowania kryteriów aksjologicznej oceny regulacji procesowej w celu usystematyzowania dalszych badań procedur cywilnych na płaszczyźnie aksjologicznej.
*
Celem kolekcji wydawniczej „Jurysprudencja” jest publikowanie monografii z zakresu teorii i filozofii prawa, a także dyscyplin prawniczych podejmujących problematykę teoretyczno- i filozoficzno-prawną w ramach własnych badań przedmiotowych. Inicjatywa powołania tego rodzaju linii wydawniczej spotkała się z obfitym zainteresowaniem wszystkich ośrodków naukowych zajmujących się wskazaną problematyką i znanych naukowców z ośrodków zagranicznych.
Redaktorzy kolekcji
Marek Zirk-Sadowski, Tomasz Bekrycht"
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Jurysprudencja 14/2020. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.