Celem niniejszej monografii jest uniwersalne i kompleksowe ujęcie procedury karnej, uwzględniające wchodzącą w życie 1 lipca 2015 r. Nowelizację Kodeksu postępowania karnego. Nie odchodząc od systematyki kodeksowej, od aktualnego unormowania, autorzy przedstawiają zasady i treści postępowania w sposób umożliwiający czytelnikom poruszanie się w ustawicznie zmienianej procedurze, przyswojenie umiejętności pracy ze sprawą karną, niezależnie od wprowadzanych modyfikacji procesowych i dominującej polityki karnej.
Opracowanie uwzględnia nowy model procesu karnego zmierzający ku jego pokaźniejszej kontradyktoryjności. Pozycja adresowana jest do studentów kierunków bezpieczeństwa wewnętrznego, prawa i administracji, jak też do funkcjonariuszy organów postępowania przygotowawczego, w tym m.in.
Policji i Straży Granicznej. Z uwagi na krąg adresatów położono obszerniejszy nacisk na zaprezentowanie zagadnień związanych z relacją postępowania karnego i prawa karnego procesowego z bezpieczeństwem publicznym, jak również prywatnym uczestników postępowania karnego.
Autorzy skupili się na tych aspektach postępowania karnego, które są wyraźne z punktu widzenia nieprokuratorskich organów postępowania przygotowawczego, które w mniejszym zakresie uczestniczą w postępowaniu sądowym aniżeli w przygotowawczym i z tego względu wielka część opracowania dotyczy przebiegu postępowania przygotowawczego, stosowania środków przymusu procesowego i powiązanych z nim środków przymusu bezpośredniego, które w,,konwencjonalnych" podręcznikach akademickich, przeznaczonych dla studentów prawa, są traktowane jedynie wzmiankowo.
Niemniej jednak, autorzy omawiają wszystkie zagadnienia uregulowane w Kodeksie postępowania karnego. Zagadnienia, które w mniejszym stopniu mogą być {pomocn|przydatn)e absolwentom studiów nauk o bezpieczeństwie, zostały zaprezentowane w sposób syntetyczny, w zakresie uwzględniającym program studiów.
Publikacja zawiera także graficzne przedstawienie przebiegu procesu różnych etapów, faz i instytucji postępowania karnego, co niewątpliwie sprzyja zrozumieniu procedury karnej. W opracowaniu w poszczególnych jego częściach sformułowano zwroty kluczowe, jak również pytania kontrolne.
Książka zawiera czytelny skorowidz, a nadto autorzy przywołują nie tylko krajowe orzecznictwo, ale także judykaty Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, jak również sięgają do dokumentów z procesu legislacyjnego i do dorobku doktryny.
Podkreślić należy, że tego typu opracowanie jest pierwszym na polskim rynku wydawniczym, uwzględniającym nową, zmienioną w sposób fundamentalny począwszy od 1 lipca 2015 roku procedurę karną. Maciej Nawacki - doktor nauk prawnych, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie, autor publikacji z zakresu prawa karnego.
Piotr Starzyński - doktor nauk prawnych, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, czynny adwokat (kancelaria Sapere Aude), autor publikacji z zakresu prawa karnego.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Postępowanie karne z perspektywy nauki o bezpieczeństwie. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.